ABD’nin uyarılarına Huawei’den cevap geldi

google

ABD’nin uyarılarına Huawei’den cevap geldi

Çin’in ünlü teknoloji markası Huawei ile arası kötü olan ABD, şirketi veri gizliliği ihlali ile birçok kez suçladı ve Huawei ile anlaşma yapan ülkeleri uyardı.
ABD’nin Huawei’ye karşı aldığı cephe sebebi ile Google ile de ilişkileri etkilenen şirket gelen kısıtlamalar nedeni ile 2021 yılından itibaren çıkardığı telefonlarda kendi işletim sistemi HarmonOS’u kullanacağını açıkladı.

Teknolojik Alanda Büyük Anlaşmalar


Birçok ülkeye Huawei ile ilişkilerini kesmeleri üzerine baskı kuran ABD, Türkiye’yi de Huawei’ye karşı uyarmıştı. Türkiye’de birçok teknoloji alanında Huawei ile anlaşma yapılması ve Huawei’nin altyapıları kullanılmasından rahatsız olan ABD, en son ABD Dış İşleri Bakanı Mike Pompeo’nun açıklaması ile Türkiye’nin teknoloji alanında Huawei’ye bağlılığının artmasından ve Türkiye’de Turkcell gibi ünlü operatörlerin 5G teknolojisinde Huawei’nin altyapısını kullanmasından rahatsız olduğunu belirtmişti. Huawei’nin altyapıları kullanılması ile verilerin tehlikeye girdiğini düşünen ABD, Türkiye ve Huawei arasındaki iyi ilişkilerin devam etmesi durumunda ABD ve Türkiye askeri işbirliğinin etkilenebileceğini belirtmişti.

google

Bilişim Uzmanları Yetiştirilecek

ABD’nin Türkiye’ye yaptığı uyarılar ile ilgili Huawei’nin Türkiye’de ki AR-GE Merkezi Direktörü Hüseyin Hai tarafından yapılan açıklamada; Türkiye’ye güvendikleri ve yatırım yapmaya devam edecekleri bildirildi. Merkezde yetişen ve teknoloji alanında uzmanlaşan Türkler tarafından yapılan ürünlerin tüm dünyada kullanıldığını söyleyen Hüseyin Hai, Türkiye’de bilişim uzmanları yetiştirerek ve ülkeye ürün satışı ile para girmesini sağlayarak katkıda bulunduklarını dile getirdi.