Amazon Prime ve Netflix RTÜK’ten Lisans Aldı

rtük

Amazon Prime ve Netflix RTÜK’ten Lisans Aldı!

RTÜK (Radyo ve Televizyon Üst Kurulu) 2019 Ağustos tarihinde alınan kararla internet üzerinde yayın yapmakta olan dijital platformlarını da denetimi altına almıştı. İnternet üzerinden yayın yapan dijital platformların RTÜK’ten lisans satın alması ve RTÜK’ün yükümlülüklerinin yerine getirmek zorundaydı.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, resmi twitter hesabında yaptığı açıklama da internet üzerinden yayın yapan iki dijital platformun RTÜK’ten lisans satın aldığını açıkladı. Bu iki dijital platform Netflix ve Amazon Prime olduğunu açıklandı. RTÜK tarafından belirlenen lisans ücreti 100 bin Türk lirası olarak belirlendi. Lisan satın alan platformların lisansı satın alması yetmeyecek her yıl abonelikten gelen gelirin binde beşinin RTÜK’e her nisan ayında yatırılması gerektiğinin altını çizdi.

Lisans Almayan Platformlara Ceza

RTÜK, lisans almayan internet üzerinden yayın yapan dijital platformlara para cezası ve yayın yasağı gibi yaptırımlar uygulanacağını açıkladı.

Yakın zaman da sosyal medya kanunu çıkarılmıştı ve günlük erişimi 1 milyondan fazla olan sosyal medya platformlarının Türkiye’de bir temsilcilik açmalarını ve temsilciliğe bir kişi atamalarını istedi. Sosyal medya kanununca sosyal medya platformlarının istekleri yerine getirmemesi üzerine sosyal medya platformlarına aşamalı olarak para cezası, Türkiye üzerinden reklam almasını yasaklamak, bant genişliğini daraltmak ve en son aşama da tamamen erişimi kesmek gibi yaptırımların olacağını belirtti.

netflix ve amazon prime

Sosyal Medya Kontrol Altına Alındı

Vatandaşlar son zamanlar internet üzerinden yayın yapan platformların ve sosyal medya platformların kontrol altına alınması gerektiğini söylüyordu ve devlet tarafından getirilen kanunlar ile yayın yapan dijital platformlar ve sosyal medya platformları kontrol altına alınmaya başlandı.