Amerika TikTok Yasağını Erteledi

tiktok

Tiktok Yasağı Ertelendi!

ABD Başkanı Donald Trump, TikTok ve WeChat adlı uygulamaların 20 eylülde Amerika’da erişimi engelleneceği ve kapatılacağını açıklamıştı. Fakat ABD Başkanı Donald Trump bu kararından vazgeçip TikTok’un yasaklanmasını ve erişime kesilmesini erteledi. Yaptığı açıklamada TikTok bir ABD Şirketi tarafından alınırsa ülkede kullanmak ve erişmek yasaklanmayacak serbest olacak. ABD Bazlı Oracle-Walmart şirketleryle tiktok için görüşmelerde bulunan bazı yetkililer TikTok’un yasaklanma kararını bir hafta boyunca erteledi.

Aylık 500 Milyon Aktif Kullanıcısı Var!

TikTok 2018 yılında açıkladığı verilerde aylık 250 milyon kullanıcıyı aştığını açıkladı. Son güncellediği verilerde ise 150’den fazla ülkede toplam aylık olarak 500 milyon kullanıcı sınırını aştığını açıkladı. Tiktok dünyanın en popüler uygulamaları arasında yer almak için emin adımlarla ilerliyor her gün binlerce kullanıcı kazanan TikTok gelişmeye devam ediyor.

tiktok

Yıllık 17 Milyar Geliri Var

Dünyanın en popüler sosyal medya uygulamaları arasında yer alan TikTok 2019 yılında açıkladığı verilerde 1 senede toplam 17 milyar gelir elde ettiğini açıkladı. Instagram gibi daha önceden kurulmuş ve daha popüler bir sosyal medya uygulaması olmasına rağmen yıllık 20 milyar dolar geliri vardır. TikTok ise yıllık 17 milyar dolar gelirse sahiptir. TikTok bu hızla büyüme devam ederse kullanıcı, aktiflik ve gelir açısından Instagram gibi dünyanın en popüler sosyal medya uygulamalarında yer alan çoğu şirketi geçebilir.

tiktok

TikTok Hindistan’da Yasaklanmıştı

TikTok yıllık 17 milyar gibi devasa bir gelire ulaştığı gibi kullanıcılarıda büyük gelirler elde etmektedir. TikTok’un 2020 de açıkladığı verilerde yıllık 5 milyon dolar gelir ile Addison Rae adlı kullanıcı listenin zirvesinde yerini korumaktadır. TikTok son zamanlarda kapatılma gibi durumlarla karşı karşıya gelse de her gün binlerce kullanıcı kazanarak gelirini ve popülerliğini yükseltiyor. ABD’de yasaklanma kararı alınmadan önce Hindistan Çin’e misilleme olarak ülkesinde “TikTok” adlı uygulamayı erişime kapattı ve yasakladı. Çin ile Hindistan arasındaki gerilimler böle olayları tetikleyebiliyor. TikTok’u en çok indiren ve kullanan ülkeler arasında 611 milyon gibi devasa bir rakam ile Hindistan öne çıkıyor fakat Çin ve Hindistan arasındaki gerilimler nedeniyle Hindistan misilleme olarak TikTok’u ülkede yasakladı ve erişime kapattı. TikTok bu yasaktan sonra bir çok kullanıcısını kaybetti çünkü uygulamayı en çok indiren ve en aktif kullanan ülkeler arasında Hindistan listenin başındaydı.