Amerika Türkiye’yi Huawei Konusunda Uyardı

huawei

Amerika Türkiye’ye Uyarı Yaptı!

Amerika’nın Çin ile arasında ki yüksek tansiyon her alanda etkisini gösteriyor. Bu gerilim teknoloji alanında etki göstermeye devam ediyor ve ünlü markaları etkiliyor. Bu gerilim nedeni ile Çin’in ünlü teknoloji markaları ile de arası kötü olan Amerika’nın özellikle Huawei ile arasında ki gerilim gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Amerika ile arasının bozuk olması sebebi ile Google ile de arası kötüye giden Huawei en son kendi işletim sistemini kullanmaya karar verdi.


Amerika’nın Dış İşleri Bakanı Mike Pompeo verdiği son röportajında Türkiye’de de oldukça veri bulunduğunu belirtti ve Türkiye’yi Çin’li şirketler konusunda uyardı. Özellikle Huawei markası ile Çin’in dünya üzerindeki nüfusunu arttırmak istediğini düşünen Amerika, Türkiye’nin Çinli şirketlere olan bağlılığının artması ABD ile Türkiye arasındaki askeri işbirliğini dahi etkileyebileceğinin söyledi.

mike pompeo

ABD Yapılan Çalışmalardan Rahatsız

ABD’yi rahatsız eden Türkiye ve Huawei arasında olan iyi ilişkilerin yanında Huawei’nin Türkiye’de yaptığı teknoloji çalışmaları da bulunmakta. Türkiye’de bulunan operatörlerin 5G teknolojisini kullanmak için genel olarak Huawei ve ZTE şirketleri ile 5G ağları üzerine anlaşmalar yapması ABD’yi rahatsız eden etkenlerden biri. Türkiye’nin en çok kullanılan operatörlerinden biri olan Turkcell’in, Huawei tarafından Google’ın getirdiği kısıtlamalar nedeni ile çıkarttığı HarmonyOs ile Huawei Mobile Services kapsamında verilen hizmetlerle ilgili anlaşma sağlaması ve bu anlaşmayı sağlayan ilk şirket olması ABD’nin Türkiye ve Huawei arasındaki ilişkilerde dikkatini çeken olaylardan bir tanesi. Bunun yanında Turkcell’in CEO’su tarafından yapılan açıklamada 2021 yılının sonuna kadar HMS tabanlı 1milyon telefon satma hedefleri olduğu açıklanması Türkiye ve Huawei arasında ki ilişkilerde dikkat çeken olaylar arasında yer almakta.

Siber Güvenlik Sorunlarına Yol Açacağı Düşünülüyor

Türkiye ile Çinli şirketler arasındaki ilişkilerin siber güvenlik sorunlarına yol açacağını düşünen ABD Bakanı Mike Pompeo yaptığı açıklamada Türkiye ve diğer ülkelerde Huawei tarafından yapılan faaliyetlerin veri ve iletişim güvenliğini tehlikeye attığını söyledi. Bakan Mike Pompeo, Bu faaliyetleri engellemeye çalışarak ABD verilerinin korunmasını sağlayacaklarını söyledi.


Çin’in teknoloji alanındaki başarısı ve Çinli teknoloji markalarının yükselişinden rahatsız olan ABD bu yükselişi engellemek için uluslar arası ilişkilerini etkilemeye hazır gözükerek bu konuda ne kadar ciddi olduklarını gösteriyor.