Android Telefon Hızlandırma (2021)

Android telefon hızlandırma

Android telefon hızlandırma

Android telefon hızlandırma yöntemleri birçok Android telefon kullanıcısının gün geçtikçe yavaşlayan cihazlarını hızlandırmak için aradığı bir konudur. Belli bir süre önce alınmış bazı telefonların hızı bir süre sonra yavaşlayabilir ve ilk alındığı zamanda oluğu kadar hızlı çalışmayabilir.

Bu tür cihazlara sahip olan bazı kullanıcılar cihaz değiştirmeyi ve daha yeni bir model telefon almayı düşünürler. Bazı kullanıcılarda bunu israf olarak görebilir ve telefonlarını hızlandırmaya çalışabilir.

Bu yazımızda henüz tam anlamı ile eskimemiş ve bir süre daha kullanılabilecek Android telefon sahibi kullanıcıların sahip oldukları telefonları daha hızlı hale getirmek için ‘’Android telefon hızlandırma’’ başlığı altında bazı yöntemler sunacak ve bu yöntemler ile kullanıcıların telefonlarını daha hızlı kullanabilmelerini sağlayacağız.

Android hız

Telefonun yavaşlama sebepleri ve çözümleri

Depolama alanı:

Sahip olduğunuz telefonun depolama alanı telefonun yavaşlama sebebi olabilir. Telefonun depolama alanının dolması tıpkı yeni uygulama yükleyememek, mevcut uygulamaları güncelleyememek gibi sorunlar oluşturmakla birlikte telefonunuzun hızını da düşürebilir.

Bunun sebebi yüklenen birçok uygulamanın arka planda çalışması ve yaptığı işlemlerdir. Bu tür gereksiz uygulamalar ve dosyalar telefonun performansının düşmesinin en büyük sebeplerinden birisidir.

Telefonun depolama alanının dolmaması için telefonun ayarlar kısmında bulunan uygulamalar bölümüne girerek gereksiz bulduğunuz ve kullanmadığınız uygulamaları silebilirsiniz. Ayrıca telefonunuzun sistemsel özellikleri düşük ise Facebook, Massenger gibi uygulamaların Lite versiyonlarını yükleyerek hem depolama alanından tasarruf edebilir hem de telefonun daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Arka planda çalışan uygulama sayısı:

Telefonların sistemsel özellikleri arasında bulunan Ram olarak tabir ettiğimiz önbellek telefonun hızında büyük rol oynar.

Telefonda gerçekleşen işlemler ilk olarak önbelleğe kaydedilir ve önbelleğin depolama alanının dolması ile telefon yavaşlar. Eğer sahip olduğunuz telefonun önbellek kapasitesi düşük ise önbelleğin hızlıca dolup telefonunuzun yavaşlamaması için yapmanız gereken arka planda aynı anda birçok uygulamayı çalıştırmamak olacaktır.

Arka planda çalışan uygulama sayısı arttıkça önbellek daha hızlı dolar. Aynı zamanda arka planda gereksiz çalışan uygulamalar telefonun şarjını da gereksiz harcar.

Android telefon

Uygulamaların arka planda çalışmaya devam ederek hem telefonun hızını düşürmemesi hem de şarjı boşuna harcamaması için yapmanız gereken kullandığınız uygulamalar ile işinizin bitmesinin ardından uygulama penceresini kapatmanızdır. Hatta ayarlar kısmında bulunan pil bölümünden kullanılan uygulamaları görebilir ve bu uygulamaları durdurarak arka planda çalışmasını tamamen durdurabilirsiniz.

Telefonun teknolojisinin eskimesi:

Sahip olduğunuz telefon eski bir telefon ise yavaşlayabilir ve bu yavaşlamanın belirli sebepleri vardır. Bu sebeplerden biri yeni gelen sistem güncellemeleridir. Yeni gelen sistem güncellemeleri yeni üretilen telefonlar için düzenlenmiş ve yeni teknolojilere göre uyarlanmıştır. Bu nedenle bu güncellemeler eski teknolojiye sahip telefonunuzda çok sağlıklı çalışmayabilir ve telefon yavaşlar. Bu konu hakkında özellikle İphone cihazların eski sürümlerinin bilerek yavaşlatıldığı hakkında birçok söylenti ve suçlama ortaya atılmıştır.

Aynı zamanda yeni gelen güncellemeleri kullanmayarak eski güncelleme ile devam etmekte cihazın yavaşlamasına sebep olabilir yani bu duruma kullanıcının müdahale etmesi büyük ihtimal ile işe yaramayacaktır.

Ana ekran doluluğu:

Telefonunuzun ana ekranında bulunan uygulamalar, görseller, uygulama simgeleri, widgetlar vb. her şey telefonunuzu kullanırken her ana sayfaya dönüş yaptığınızda tekrar yüklenir. Yapılan bu yüklemenin boyutu ne kadar büyükse o kadar yavaştır ve bu sayede telefon kullanımı hızınızda yavaşlamış olur.

Android yavaşlığı

Uygulama geçişlerinde sürekli geri döndüğünüz ana ekranın yükleme boyutunun fazla olmaması ve ana ekranın hızlı bir şekilde yüklenmesi için ana ekranınızın temizlenmesi gerekir. Ana ekranda bulunan uygulama sayısının azaltılması, widgetları kaldırmak yüksek çözünürlüklü ve renkli ya da hareketli duvar kağıtlarının kaldırılması ana ekrana döndüğünüzde yapılan yüklemenin boyutunu küçültür ve haliyle telefonunuzun ana ekranı daha hızlı yüklenir.

Kötü amaçlı yazılımlar

İnternet üzerinden yüklediğiniz uygulamalar içerisinde bulunan ya da tıkladığınız bazı linkler üzerinden cihazınıza yüklenen kötü amaçlı yazılımlar cihazınızda bulunan kişisel verilerinizi tehlikeye atmakla birlikte cihazınıza zararda verebilir. Bu zararlardan biriside telefonunuzun yavaşlamasıdır.

Bu tür yazılımlardan korunmak için yüklediğiniz uygulama ve dosyalara çok dikkat etmelisiniz. Ayrıca telefonunuza ücretli ya da ücretsiz güvenilir anti virüs programları yüklemeniz hem cihazınızda bulunan kötü amaçlı yazılımları ve gereksiz dosyaları siler hem de bu tür dosyaların yüklenmesi durumunda sizi uyarır. Bu uygulamalar sayesinde telefonunuzu hızlandırabilirsiniz fakat yüklediğiniz anti virüs uygulamasının güvenilirliğine dikkat etmelisiniz.