Antivirüs Programları Ne İşe Yarar?

antivirus

Antivirüs Programları ve Virüs Nedir?

Virüs sanal ortamda bulunan internet korsanlarının oluşturduğu insanların elektronik cihazlarına yerleştirmeye çalıştırdığı zararlı yazılımlara denir bu tür zararlı yazılımlara solucan, keylogger gibi örnekler verebiliriz.
Hackerlar bu virüsleri kullanıcıların kişisel bilgilerine erişmek ve bu bilgileri kullanmak, maddi zarar vermek gibi amaçlar ile ortaya çıkartırlar.


Antivirüs Programları Hakkında

Antivirüs programları virüslerden korunmak için kullanılır. Bu programlar elektronik cihazlarınıza indirdiğiniz ya da farklı bir cihazdan kendi cihazınıza aktardığınız dosyaları tarar ve içinde zararlı yazılım bulunuyorsa bunları tespit eder. Antivirüs programları ile elektronik cihazlarınıza virüs taraması yapabilirsiniz bu tarama sonucunda program bulduğu zararlı yazılımları cihazdan temizler.

anti virüs

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Antivirüs programı alırken dikkat etmemiz gerekenler: Antivirüs programı seçiminde bilinen ve güzel bir program almamız gerekir. Bu programı kullanırken sürekli en güncel sürümünde olduğuna emin olmalıyız bunun nedeni sürekli yeni virüslerin çıkması ve antivirüs programlarının yeni çıkan virüslere karşı önlem alıp programa güncelleme getirmesidir.
İnternette girdiğiniz sitelerden cihazınıza virüs bulaşabilir bu yüzden belirli aralıklar ile cihazlarımıza antivirüs programları aracılığı ile virüs taraması yapmamız gerekir.