Arabalar Siber Saldırı Tehlikesi Altında

ARABA

Arabalarınız Siber Saldırı Tehlikesi Altında!

Yaygınlaşan teknoloji ile hırsızlıklar da siber alana taşındı. Genel olarak internet üzerinden yapılan siber saldırılar hakkında bilgi sahibi olunması nedeni ile farklı alanlarda yaşanan hacklenme durumlarında insanlar yaşadıklarına anlam veremiyor. Günümüzde hayatımızın her alanına yerleşen teknolojiyi kullanırken birçok risk altında kullandığımızı bilmemiz ve bu risklerden korunmak için elimizden geleni yapmamız gerekli.
Gün geçtikçe teknoloji ile donatılan araçlarda bu siber saldırı riskleri ile karşı karşıya. Türk bir iş adamı, sahip olduğu lüks otomobilin uzaktan kontrol edilerek bozulduğunu fark etmesi ile savcılığa şikayette bulundu.

araba

Yetkili Servisler Tarafından Bozuluyor

İş adamının iddiasına göre sahip olduğu lüks araç otobanda sıkıntısız bir şekilde ilerler iken bir anda bozuldu. İş adamının düşüncesine göre yetkili servisi tarafından bilinçli bir şekilde uzaktan kontrol ile bozulan aracının bozulması sebebi ile yetkili servisi çağırdığında aracın sorununun kolayca giderilerek yüksek rakamlarda tamir ücreti talep edildi.

Bu durum hakkında savcılığa şikayette bulunan iş adamı bir çok markanın lüks araç modellerini uzaktan kontrol ile bilinçli bir şekilde bozuyor ve servis çalışanları aracın yanına gidip araç ile ilgilenirken yine aynı şekilde uzaktan arıza gideriliyor. Bu taktik ile aracında herhangi bir sorun bulunmayan araç sahiplerinden yüksek tamir ücretleri talep ediliyor.

Sensörler Sayesinde Kontrol Mümkün


Teknolojik ve sensörler sayesinde yapay zeka ile sürücüsüz kontrol edilebilen otonom araçlar sadece yetkili servisler tarafından kontrol edilmiyor. Teknolojik arabalar da her alanı hedef alan hackerlar tarafından tehlikede. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda teknolojik araçların sistem güvenliklerinin yetersiz olduğunu ve bu konularda güvenliğin arttırılması gerektiği söyleniyor.