Bluetooth Güvenlik Zafiyeti Tespit Edildi

Bluetooth

Bluetooth Güvenlik Zafiyeti Tespit Edildi Milyarlarca Cihaz Tehlikede

Bluetooth cep telefonlarını ve diğer mobil cihazları kablosuz bağlantı ile iletişime geçirmeye ve dosya aktarmaya yarayan bir yazılım. ABD’deki bir üniversite’nin araştırmacıları Bluetooth’da milyarlarca cihazı etkileyecek bir güvenlik açığı tespit etti. Güvenlik açığından yararlanan hackerlar bluetooth bulunan cihazlara sahte veri göndermeye olanak sağlıyordu.

Milyarlarca Cihaz Tehlikede

Tüm dünya tarafında her gün kullanılan teknolojik cihazlar telefon, tablet, bilgisayar vb. gibi yazılımlarda veya bunlara yardımcı yazılımlarda her geçen gün verilerimizi ve bizleri tehlikeye atacak güvenlik açıkları bulunuyor. Bluetooth’da bulunan güvenlik açığı bağlantı sırasında bağlantıyı uzun süre kurabilmek için batarya gücünü koruyan BLE (Bluetooth Low Energy) adlı protokolünde ortaya çıktı.

Araştırmacılar Tarafından Zafiyet Keşfedildi

ABD’deki bir üniversite’nin 7 araştırmacısı tarafından yeniden bağlantı (istemci ve sunucu) Olayı gerçekleşirken güvenlik açıklarını tespit ettiğini açıkladı.

Yukarıda izleyeceğiniz videoda hackerlar yeniden bağlantıyı atlatarak cihazlara sahte veriler gönderebiliyordu. Üniversite’nin araştırmacıları tarafından yapılan açıklama da bu güvenlik açığı şuana kadar hiç bir hacker tarafından kötü niyetli bir şekilde kullanılmadı. Araştırmacılar bir diğer açıklamasında da BlueZ (Linux tabanlı IoT cihazları), Fluoride (Android) ve iOS BLE yığınlarının yazılımlarının BLESA açığına karşı son derece savunmasız olduğunu belirtti. Windows cihazlar ise bu saldıradan etkilenmiyordu. Apple açığı yeni bir güncelleme ile kapatırken Android’de açık halan devam ediyor.