CD Projekt Red Hacklendi!

CD Projekt Red Hacklendi! 1 – cd projekt

Cd Projekt, Polonya merkezli bir video oyunu geliştiricisi ve yapımcısıdır. 1994 yılında kişi kişi tarafından kurulan firma 2002 yılında CD Projekt Red adında bir oyun stüdyosu açmıştır. Açtığı oyun stüdyosun da The Witcher adlı oyunu yapan firma bu oyun sayesinde tanınmıştır.

Geçtiğimiz dönemlerin en çok konuşulan ve en çok beklenen oyunu olan Cyberpunk 2077 CD Projekt tarafından yapılmıştı. Fakat oyun severler oyunun tam bir hayal kırıklığı olduğunu ve hatalarla dolu olduğunu dile getirmişti. Oyuncularına oyunu sevdirmek için elinden geleni yapan ve güncelleme getiren CD Projekt Red, bunun üstüne hacklendi.

CD Projekt Red Açıklama Yaptı

CD Projekt Red, resmi twitter hesabından yaptığı açıklamalara göre bilgisayar korsanı şirketin yerel ağına sızmayı başarmış ve önemli şirket verilerini ele geçirmiş olduğunu açıkladı. Şirket tarafından altını çizerek yaptığı açıklama da ele geçirilen bilgilerin kullanıcı bilgisi olmadığını sadece şirkete ait bilgiler olduğunu dile getirdi. Kısacası bu saldırı kullanıcı verilerine yönelik değil direkt olarak CD Projekt Red şirketine yapıldı.

Hackerlar Not Bıraktı

Bilgisayar korsanları sisteme sızdıkları sırada birçok veriyi ele geçirmiş ve önemli dosyaları da şifrelemişti. Sistemi terk etmeden önce de şirkete bir not bıraktılar. Hackerlar bıraktıkları notta Cyberpunk 2077, The Witcher 3: The Wild Hunt, Gwent: The Witcher Card Game ile The Witcher 3 gibi oyun serilerinin henüz yayınlanmamış olan güncellemelerini kaynak kodlarını ele geçirdiğini söylemektedir.
Bilgisayar korsanları, ayrı olarak ele geçirilen bilgilerin sadece kaynak kodları olmadığını şirkete ait e-posta ve şifrelerin de ele geçirildiğini belirtti.

cd projekt red

Hackerlar Fidye İstiyor

Hackerlar, CD Projekt Red’i açık açık tehdit ederek 48 saat süre verdi. Bilgiler karşılığında fidye istediğini söyledi. CD Projekt Red yayınladığı açıklama da hackerlarla ne olursa olsun fidye için görüşülmeyeceğini belirtti.

Cyberpunk 2077

CD Projekt Red, kısa zaman önce çıkardığı Cyberpunk 2077 oyunu oyun severler tarafından çok tepki almıştı. Başlıca sebepleri ise oyunun beklentileri karşılamaması ve hatalar ile dolu olmasıydı. CD Projekt Red her ne kadar oyuna güncelleme getirse de oyun severleri bir türlü mutlu edemedi. Kısacası oyun daha hazır olmadan yayınlanması oyuncuları kızdırdı fakat oyun severlerin bir çoğunun artık sabrı kalmadığını ve oyunu çıkartmaları için sosyal medyadan baskı yapıldığı da görülmekteydi.