Çin’de Düzenlenen Hack Yarışmasında Başarı

tianfu

Çin’de Düzenlenen Hack Yarışmasında İnanılmaz Başarı

Çin’de düzenlenen ve bu yıl üçüncü kez gerçekleştirilen hack yarışması Tianfu Kupası yarışmasında Windows 10, Chrome gibi büyük hedefler alındı ve Çinli hackerlar tarafından bu dünyaca ünlü yazılımlar hacklendi.

Çin’in, beyaz şapkalı hackerların katıldığı hack yarışması Tianfu Kupasının bu yıl üçüncüsü düzenlendi. Yarışmaya katılan 15 takımın her birine 5 dakikalık 3 deneme şansı verildi ve bu denemeler ile herhangi bir hack işlemi yapılması istendi. Bulunan güvenlik açığına ve hedefin zorluğuna göre 1.2 milyon dolarlık ödül havuzunun içerisinden para ödülü kazanan takımlar arasından Qihoo 360 takımı rakiplerine büyük fark atarak yarışmayı kazandı ve 1.2 milyon dolarlık ödül havuzu içerisinden 744.500 dolar kazanmayı başardılar.

yarışma

Siber Güvenlik Şirketleri Katıldı

Başarılı siber güvenlik şirketlerinin katıldığı yarışmada dünyaca ünlü yazılımlar yarışmacılara verilen 5 dakikalık süre içerisinde buldukları orijinal açıklar ile hacklendi. Amacı beyaz şapkalı hackerların başarılarını göstermek olan yarışmada, yarışmacılar tarafından birçok yazılımda bulunan açıklar yetkililere bildirildi. Yarışmacıların 5 dakikalık süreler içerisinde açık bulduğu hedefler arasında; İOS 14, Android, Chrome, Firefox gibi dünyaca ünlü yazılımlar da bulunmakta. 5 dakikalık bir süre içerisinde dünyaca ünlü yazılımlarda açık bulan ekipler kazandıkları para ödülünün yanında birçok insana başarısını gösterme fırsatı yakaladı.

Yapılan açıklamada açık bulunan yazılımlarda ki açıkların giderilmesi ile yarışmacıların bulduğu açıkların insanlara sunulacağı bildirildi.