Cloudflare İle Site Nasıl Hızlandırılır?

cloudflare

Cloudflare İle Site Nasıl Hızlandırılır?

Cloudflare nedir diye soracak olursanız Cloudflare DNS yönetimi yapmayı sağlayan belirli seviyede ücretsiz güvenlik ve CDN hizmeti sunan bir bulut servisidir. Ücretsiz versiyonunu kullanarak bile birçok özelliği kontrol altına alarak sitelerinizin güvenliğini ve hızını arttırabilirsiniz.

Cloudflare Hız Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Sitenizi Cloudflare’ye bağladıktan sonra üst kısımda bulunan seçeneklerden “Speed” Kısmına geliyoruz. Geldikten sonra “Optimization” sekmesine geliyoruz.

Cloudflare İle Site Nasıl Hızlandırılır? 1 – speed 1

Önümüze bir çok seçenek çıkıyor ücretsiz versiyon kullandığımız varsayarak diğer özellikleri es geçiyoruz. Biraz alt tarafa indikten sonra “Auto Minify” Özelliği karşımıza çıkıyor.

Auto Minify Nedir?

Auto Minify’nin Türkçe karşılığı Otomatik Küçültme demektir bu özelliği aktif ederek sitenizde bulunan css, javascript ve html kodlarını küçülterek sitenizin hızını arttırabilirsiniz. Sitenizde bunula ilgili cache gibi herhangi bir eklenti kullanıyorsanız bu seçeneği seçmeyebilirsiniz hem eklenti hem Cloudflare üzerinden aktif ederseniz sitenizde hatalar yaşanabilir.

Cloudflare İle Site Nasıl Hızlandırılır? 2 – minify

Bu ayarları yapıktan sonra hemen altında bulunan “Brotli” özelliğini aktif ediyoruz. Brotli özelliği ne işe yarar? Brotli sitedeki dosyaları sıkıştırarak site hızını yükseltmeye yükünü ise azaltmaya yaramaktadır. GZİP sıkıştırmadan daha yüksek bir teknolojiye sahip olan Brotli, GZİP sıkıştırma özelliğinden daha iyi performans çıkarmaktadır.

Cloudflare İle Site Nasıl Hızlandırılır? 3 – brotli

Brotli özelliği aktif ettikten sonra alt tarafta ücretli özellikler bulunuyor bunları geçerek ücretsiz bir şekilde sunulan “Rocket Loader” Özelliğini aktif ediyoruz. Rocket Loader, javascript bulunan sayfalarda boyama süresini iyileştirmeye yarıyor.

Cloudflare İle Site Nasıl Hızlandırılır? 4 – rocket

Sitem Kesin Hızlanır mı?

Bu ayarları yaparak sitenizin hızınızı bir nebzede olsa artırabilirsiniz. Kesinlikle sadece bu ayarlar yapılarak sitenizin hızını %100 artıramazsınız site hızını bir çok etken etkilemektedir. Resim optimizasyonu, veri tabanı optimizasyonu, sunucu optimizasyonu gibi bir çok işlem yapılması gerekmektedir ben sadece Cloudflare üzerinden yapabileceklerinizi sizlere ilettim. Ücretli özellikleri kullanarak da site hızınızı büyük ölçüde arttırabilirsiniz.

Sitenizi hızlandırmak için yapabileceğiniz işlemler.

1- Javascript, html ve Css Küçültme & Birleştirme
2- GZİP veya Brotli sıkıştırma.
3- Gereksiz eklenti ve temaları kaldırma.
4- Veri tabanında ki kullanılmayan tabloları tespit ederek kaldırma.
5- CDN hizmeti kullanabilirsiniz.
6- PHP Sürümünüzü güncelleyerek son sürümü kullanın.
7- Tema seçimlerinizde tema hızına dikkat edin.
8- Resim Optimizasyonu yapabilirsiniz.
9- AMP teknolojisini kullanabilirsiniz.
10- Php önbellekleme ve WordPress önbellekleme işlemlerini yapabilirsiniz.
11- Hosting seçimi kesintisizi ve kaliteli bir hosting alarak sunucu yanıt süresini düşürebilirsiniz. Bunlar sadece yapabileceğiniz işlemlerden bazıları eğer ben yapamam diyorsanız site hızlandırma hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.