Clubhouse’a Siber Saldırı Sürprizi

clubhouse uygulaması

Son dönemde birçok kez gündem olan Clubhouse isimli yeni bir sosyal medya ve video konferans karışımı uygulamaya siber saldırı gerçekleştirildi. Gerçekleşen siber saldırı ile uygulama içerisinde bulunan ve ulaşılabilen sohbet odaları bir internet sitesinde paylaşıldı ve dinlenilebilir hale geldi.

Clubhouse nedir?

Yakın zaman önce İOS için piyasaya sürülen Clubhouse isimli sosyal medya uygulaması belirli başlıklar altında açılan sohbet grupları içerisinde kullanıcıların sesli sohbette bulunmalarını sağlamaktadır.

clubhouse sohbet

Belirli bir kullanıcı sayısına hitap eden Clubhouse uygulaması uygulamayı yükleyip hesap oluşturmak isteyen kullanıcıları sıraya alır ve sıra gelene kadar kullanıcı uygulamayı kullanamaz.

Aynı zamanda uygulamaya erişim sağlayabilmek adına bir davet sistemi de bulunmaktadır. Bu sistem uygulama kullanıcıları tarafından uygulamayı kullanmak isteyen kişilere atılabilir ve bu davet sayesinde kişi sıra beklemeden direk uygulamayı kullanmaya başlayabilir.

Uygulama içerisinde açılan sesli sohbet odalarında oda admini kullanıcılardan isteyenlere konuşma hakkı verebilir ve bu hakka sahip kişiler sesli sohbete katılabilir. Admin tarafından ses açma yetkisi verilmeyen kullanıcılarda odada kalabilir ve konuşulanları dinleyebilirler.

clubhouse siber saldırı

Davetiyeler karaborsada

Uygulamaya herkesin ulaşamaması sebebi ile birçok kişi uygulamayı kullanabilmek için katılma davetiyesi aramaya başladı ve bu sayede uygulamaya ulaşabilen kişiler oldu. Özellikle uygulamanın gündem olması ve hızlıca ünlenmesi ile uygulamaya katılmış kullanıcılar arasından bazıları belirli fiyatlar ile karaborsada uygulamaya giriş davetiyesi satmaya başladı ve bu şekilde para kazandılar.

Siber saldırı şoku

Uygulamanın yakın sürede bu kadar ünlenmesi ardından uygulamaya küçük bir siber saldırı gerçekleşti fakat bu saldırı ile uygulamaya bir zarar gelmedi.

Uygulamanın bir kullanıcısı sesli sohbetlerin birden fazlasına aynı anda girebileceği bir açık keşfetti ve bu açığı kullanarak giriş yaptığı birçok sohbeti kendi açtığı bir sitede paylaştı. Bu sitenin fark edilmesi üzerine Clubhouse uygulaması işlemi gerçekleştiren kullanıcıyı sınırsız olarak uygulamadan engelledi ve bulunan açığa karşı güvenlik önlemleri alındığına dair açıklamalar yapıldı.

clubhouse güvenlik