Elektrikli Araçlar Üzerinde Çalışılıyor

elektrikli araç

Otomotiv sektörünün geleceği olan ve birçok kullanıcının sahip olmak istediği elektrikli araçlar yüksek fiyatları nedeni ile birçok insanın bütçesini aşmakta. Elektrikli araçların en ünlü ismi Tesla ve otomotiv sektörünün önde gelen isimlerinden Volkswagen daha düşük bütçeli kullanıcıları için uygun fiyatlı elektrikli araçlar üretmek istiyor. Gelecek yıllar için yeni elektrikli araçlar üretmek isteyen firmalar elektrikli araçlar sınıfının taban fiyatlarını düşürecek.

Elektrikli araçlar nasıl hayatımıza girdi

Yakın geçmişte teknolojinin gelişmesi ile beraber otomotiv sektörü için önemli bir konu olan elektrikli araçlar üretilmeye ve ilgi görmeye başladı. Fosil yakıtlı araçların aksine daha çevre dostu, daha kullanışlı ve daha teknolojik olan elektrikli araçlar gelecekte fosil yakıtlı araçları piyasadan silecek gibi görünüyor. Ülkeler arasında savaş sebebi konumuna gelen fosil yakıtlar özellikle ülkemizde çok pahalı olması ve havayı kirletmesi açısından birçok sorun teşkil ediyor. Bu nedenler ile başta Tesla olmak üzere bazı ünlü firmalar elektrikli arabaların üzerine yoğunlaştı ve piyasaya elektrikli arabalar giriş yaptı.

Elektrikli Araçlar Üzerinde Çalışılıyor 1 – tesla arac
Tesla Marka Bir Araç

Elektrikli araçlar neden pahalı

Kullanışlı olması ve insanların ilgisini çekmesi konusunda başarılı olan elektrikli arabaların en büyük sorunları olan fiyat konusunda birçok insanın bütçesini aşıyor. Genellikle sadece yüksek bütçeli müşterilerin tercih edebildiği elektrikli arabaların bu kadar yüksek fiyatlı olma nedenlerinin başında ise maliyetleri var.

Özellikle elektrikli araç sektörünün en önde gelen şirketi Tesla’nın araçları yüksek fiyatları ile dikkat çekiyor. Elektrikli olması dışında oldukça lüks ve birçok özelliğe sahip Tesla marka araçların yeni modelleri çıktıkça otonom özellikleri de gelişerek kullanıcılar için kolaylık sağlamaya devam ediyor. Tüm bu özellikler dışında piyasada az şirketin üretmesi ve yakın zamanda üretilmeye başlaması sebebi ile elektrikli araba üretimi diğer araçlara göre daha maliyetli fakat teknolojinin gelişmesi ile firmaların maliyeti düşürmek için yaptıkları çalışmalar başarılı olmaya devam ediyor.

Ünlü Firmalar Fiyatları Düşürmeye Çalışıyor

En büyük sorunu fiyatları olan elektrikli araç sektörü için ünlü firmalar tarafında yeni adımlar atılıyor. Tesla ve Volkswagen firmaları tarafından elektrikli araba satın almak isteyen kullanıcılar için araçların taban fiyatlarını düşürmeye çalışıyor. Özellikle Tesla şirketi maliyeti oldukça arttıran bataryaları kendi üretmeye başlaması sayesinde üretim maliyetini ciddi miktarda düşürüyor ve daha uygun fiyatlı araçları piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Ünlü şirketin önümüzdeki yıllarda çıkartmak istediği uygun fiyatlı aracın 25 bin dolar civarında olması bekleniyor. Volkswagen firması da, Polo modeline benzeyen ve elektrik ile çalışan bir aracı önümüzdeki 5 yıl içerisinde piyasaya sürmeye çalışıyor. Volkswagen markasına ait aracın da 27 bin dolar civarında olacağı düşünülüyor.

Elektrikli Araçlar Üzerinde Çalışılıyor 2 – volkswagen elektrikli arac 1
Volkswagen Marka Bir Araç

Türkiye İçin Fiyatlar Nasıl Olacak

Yüksek fiyatlarının en büyük sorun olduğu araçlara ait fiyatlar özellikle ülkemizde milyon liraları bulmakta. Ülkemizde az sayıda satılması nedeni ile de fiyatı yükselen elektrikli arabaları ülkemizde tercih eden kullanıcı sayısı çok az. Daha düşük fiyatlı olacak olan ve önümüzdeki yıllarda piyasaya sürülmesi beklenen Tesla ve Volkswagen marka araçların fiyatları ise ülkemizde elektrikli araç sahibi olmak isteyenleri heyecanlandırabilir. Her ne kadar diğer araçlara göre fiyatlarının düşük olması beklenen elektrikli arabaların Türkiye fiyatlarının birçok insanın bütçesini oldukça aşması bekleniyor fakat bütçesi yeten kişiler için bu araçlar bir fırsat olabilir. Firmalar tarafından 25-27 bin dolar civarında piyasaya sürülecek araçların Türkiye fiyatları için henüz hiçbir bilgi bulunmasa da yabancı ülkelerden ülkemize getirilen bu fiyatlarda ki araçların ülkemizdeki fiyatları 600-700 bin TL civarında.