Devlet Demiryolları Hacklendi

hacker

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Sitesi Yabancı Hackerlar Tarafından Hacklendi

TCDD (Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları) Sitesi yabancı hackerlar tarafından dün gece saat 11 sularında hacklendi. TCDD sitesi arap asıllı bir hacker tarafından hacklendi. Yabancı hacker sitede devlet aleyhine herhangi bir mesaj yayınlamadı sadece index attı belli ki bu işi zevk için yapıyor.

Yabancı hacker TCDD’nin sitesinden herhangi bir veriyi ele geçirdimi bilinmiyor fakat Türkiye siber güvenlik alanına daha çok yatırım yapması gerekiyor devlet sitelerinin hacklenmesi ülkeler açısından hoş bir durum değil önemli veriler ele geçirilebilir veyahut politik mesajlar yayınlanabilir kısacası olmasını istemeyeceğimiz tüm durumlar gerçekleşebilir.

devlet demiryolları

TCDD (Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları) Sitesi Türkiye’deki en büyük ve en önemli sitelerden biridir.


Yapılan saldırının ardından yetkililer tarafından ana sayfaya atılan index kaldırıldı ve site tekrar eski haline getirildi. Umarım siber güvenlik alanına daha çok yatırım yaparlar çünkü siber saldırılarda devletler büyük zarar görmeye başladı buna en güzel örneklerden biri Arjantin’e yapılan saldırı. Kısa süre öncesinden bir örnek vericek olursak daha dün ABD Başkanı Donald Trump’ın banka hesabı hacklenerek 2.3 milyon dolar gibi büyük bir para çalındı.

TCDD (Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları) Siteden yapılan saldırı ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı. Yabancı hacker saldırı yaptıktan sonra zone-h adlı kayıt sitesinden saldırının kaydını gerçekleştirdi.

hacked

Siber güvenlik alanında Türkiye ve Dünya ülkelerinin yaptıkları yazılımları, geliştirmeleri ve haberleri okumak için buraya tıklayarak gidebilirsiniz.

TCDD (Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları) 1 Haziran 1927’de Ankara’da kurulmuştur şuan ki güncel personel sayısı ise 14.360 olarak gözükmektedir genel merkezide Ankara olarak belirlenmiştir. Yan kuruluşları da mevcuttur TÜVASAŞ ve IZBAN gibi yan kuruluşları mevcuttur.

Saldırı Kayıtları;

https://www.tcdd.gov.tr/

http://zone-h.org/mirror/id/34317032