Dijital Ortamda Güvenli Şifre Kullanma

digital

Dijital Ortamda Güvenlik!

Teknolojinin hayatımızda büyük bir etkisi olması ve hayatımızın bir parçası olması nedeni ile dijital ortamdaki güvenliğimize çok dikkat etmemiz gerekmekte. Özellikle günümüzde teknoloji kullanımının bu kadar artması ile aynı oranda siber saldırılar da artış gösteriyor. Bu saldırıları gerçekleştiren kişiler kişisel bilgilerinizi, paranızı, işinizle ilgili özel bilgilerinizi vb. sahip olduğunuz birçok bilgiye ulaşabilir ya da çalabilir. Bu yüzden sanal ortamdaki güvenliğimizi önemsememiz gerekmektedir.

dijital

Tehlikeli Saldırılardan Korunma

Bu saldırıların gerçekleşmesi genelde şifrelerinizin kırılması sayesinde olur. Şifrelerinizi oluştururken kişisel bilgileriniz, doğum tarihiniz gibi bilgileri kullanırsanız bu bilgilere ulaşabilen kişiler aynı zamanda şifrenize de ulaşmış olur. Hackerlar genelde birilerinin şifresini bulmaya çalışırken kişilerin hakkında bildikleri bilgileri kullanırlar, bunun yanında hackerların şifre kırmak için birçok kullandığı araç ve yöntemler vardır. Şifre oluştururken hackerların işini zorlaştırmak ve daha güvende olmak için oluşturduğunuz şifrenin içerisinde büyük, küçük harfler, karmaşık sayılar farklı noktalama işaretleri kullanıp bu karakterleri sırayla değil karışık şekilde yerleştirmelisiniz.

Şifre Kullanımın Önemi!

Şifre içinde kullandığınız kelime ve sayıların kişisel bilgileriniz ile alakasız olması gerekir. Aklınızda kalması için basit ve kısa şifreler kullanmamalı şifrenizi unutmamak için yazdığınız yerin güvende olması gerekir. Cihazınızın farklı birinin eline geçmesi gibi durumlar için şifrelerinizi cihazlarınıza kayıt etmemeniz size ayrı bir güvenlik sağlar. Kişisel şifrelerinizi başkaları ile paylaşmamanız gerekir, şifrenizi paylaştığınız kişiye güveniyorsanız bile şifrenizi bilen kişinin yaptığı güvenlik hataları sebebi ile şifreniz başkalarının eline geçebilir. Tüm bu maddeleri uyguladığınız takdirde dijital ortamda kullandığınız şifrelerin bulunması ya da hacklenmesi gibi durumların oranı oldukça düşüktür.