Drone’lar Hakkında Bilgiler

drone

Drone Teknolojisi Hakkında Bilgi

Günümüzde oldukça yaygınlaşan drone teknolojisi birçok sektörde kullanılıyor ve yeni iş kapıları açıyor. Bu iş dallarından biri de drone pilotluğu. Drone kullanmak artık ehliyet gerektiriyor ve bu ehliyeti almak için bazı eğitimler almanız gerekiyor. Drone kullanma ehliyeti olmayan ve drone kullanan kişiler yüksek miktarda cezaya tabii tutuluyor.

Drone Kullanmak İçin Ehliyet Gerekiyor!


Drone kullanma iznine sahip olmak için İHA 0 ya da İHA 1 eğitimi alınması gerekmektedir. Bu eğitimler İstanbul, Ankara, İzmir ve Konya’da verilmektedir. İHA 0 eğitimi almak ücretsiz bir şekilde eğitime katılabilirler ve 16 saatlik bir eğitim sonucunda İHA 0 sertifikasını alabilirler. İHA 0 eğitiminde drone kullanmak için temel eğitimler verilir ve hiç bilgisi olmayan kişiler bu sertifikayı aldıklarında drone kullanabilirler. İHA 1 eğitimi almak isteyenler cüzi miktarda ki bir ücreti ödedikten sonra 36 saatlik bir eğitim alırlar. Bu eğitim İHA 0 sertifikası eğitiminden daha profesyonel bir eğitimdir.

drone

Film Sektörüne Yardımı Dokunuyor!

Drone teknolojisinin özellikle film sektörüne büyük yardımı olmuştur. Eskiden film ve dizilerde yüksekten çekilen sahneler için helikopter kullanılıyordu fakat drone teknolojisi sayesinde bu sahneler drone kameraları ile çekilmeye başlandı ve gereksiz harcamalar kurtarıldı. Bu teknoloji film sektörünün yanında arama kurtarma, taşımacılık, emlak ve birçok alanda kullanılmakta. Drone pilotu olmak isteyenler kullanma sertifikası alıp bu alanlarda çalışıp para kazanabilirler