EBA Siber Saldırıya Uğradı MEB Açıkladı !

eba

Siber Saldırı Gerçekleşmiş!

Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamaya göre EBA TV’de yaşanan erişim sıkıntısı ve yavaşlığın sebebini açıkladı. EBA’ya siber saldırı gerçekleşmiş hackerlar tarafından EBA TV’ye DDOS (Denial-of-service attack) Yapılmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından saldırı erken fark edilmiş ve 2 saat içerisinde EBA Platformu ve Canlı Ders sistemi eski haline getirilip erişilebilir kılmışlardır.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı bir diğer açıklamaya göre belirli saatlerde kullanıcı yoğunluğundan dolayı aksaklıklar ve erişim sıkıntısı olduğu söylendi. EBA TV ve Canlı Ders sistemine neden saldırıldığı ve kimler tarafından saldırıldığı bilinmiyor.

ddos

EBA Türkiye’nin En Büyük 10. Sitesi

EBA’nın resmi web sitesi Türkiye’de en büyük ve en aktif kullanılan 10. sitesi yapılan siber saldırı milyonlarca öğrenciyi, öğretmeni ve kullanıcıları etkiledi EBA’nın sitesi dünya çapında da en büyük 1,390. site olarak kabul ediliyor. Ülkemizin öğrenciler için hazırladığı EBA TV ve Canlı ders sistemi siber saldırıya uğradı. Milli Eğitim Bakanlığı ve Devlet kurumları siber güvenliğe çok daha fazla önem vermeleri gerekiyor EBA 7/24 kontrol merkezi tarafından kontrol edilse de yoğun siber saldırılar ve yoğun kullanıcı trafiği yüzünden anlık veya uzun süreli erişim sıkıntısı yaşayabiliyor.

Hesaplarınıza Tekrar Giriş Yapın Önerisi

EBA TV ve Canlı Ders sisteminde yaşanan erişim sıkıntısı nedeniyle yüzlerce haber ajansı ve haber platformu bunun hakkında yazılar yazdı. EBA’dan yapılan açıklamada “EBA ÇOK KALABALIK” Hatası alan öğrenci, öğretmen veya kullanıcılarının EBA hesaplarından çıkış yapıp tekrar giriş yapmaları istendi.

ziya selçuk

EBA Altyapısı Güçlendirilecek

Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk’un yaptığı açıklama da EBA altyapısının giderek daha da güçlendirileceğinin sinyallerini verdi. Öğrenci, öğretmen ve kullanıcıları sevindiren bu haberin ne zaman gerçekleşeceği hakkında bir bilgi bulunamadı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un bir farklı açıklamasında EBA Destek Merkezinde toplam 8 bin 688 kişinin 7/24 çalıştığını ve yakın zamanda bu sayının 9 bine çıkartılarak öğrenci, öğretmen ve kullanıcılara daha iyi destek sunacaklarını açıkladı. Ülke genelinde Valilikler, il müdürlükleri, ilçe müdürlükleri, kaymakamlıklar hatta muhtarlıkların bile bu konuyla ilgili katkı yaptıklarını açıkladı ve onlara teşekkür etti.

EBA’nın resmi sitesine gitmek için “EBA” tıklayabilirsiniz.