Elektrik Kesintisinde Siber Saldırı İddiası

israil

İsrail’de Yaşanan Elektrik Kesintisinde Siber Saldırı İddiası

İsrail ordusunun siber saldırılara ve savunmalarına karşı gerçekleştirdiği tatbikattan saatler sonra sabaha karşı İsrail’in 3/1’ini kapsayan 40 dakikalık bir elektrik kesintisi meydana geldi. İsrail’e elektriği sağlayan şirketten yapılan açıklamada elektrik kesintisinin büyük bir teknik hatadan kaynaklandığını söyledi.

İsrail Karanlığa Büründü

İsrail’in 8 kentinde elektrikler tamamen kesildi 40 dakika boyunca İsrail’in en büyük 8 kentinde elektrik kesintisi meydana geldi ve bölgeler karanlığa büründü. Elektrik şirketi vatandaşlara arızanın 10 – 15 dakika gibi kısa bir sürede çözüleceğini söyledi fakat elektrik kesintisi 40 dakikadan fazla sürdü.

Elektrik şirketinin internet sitesi çalışmaz hale gelirken telefon hatları da tamamen çöktü. Bu olaydan sonra siber saldırı şüphesi ve iddiası yayınlandı. Elektrik şirketi arıza giderildikten sonra yaptığı açıklamada siber saldırı şüphesinin yüksek ihtimalle doğru olduğunu onayladı.

israil ve iran

İran ve İsrail Arasında Siber Savaş

Bir süre önce İsrail güvenlik raporları İran ile İsrail arasından karşılıklı olarak siber saldırılar gerçekleştiğini açıklamıştı. Güven kaynakları elektrik kesintisinin oluştuğu sırada elektriğin yoğun bir şekilde kullanılmadığını fakat bir anda kesintiye uğradığını açıkladı. İran geçtiğimiz aylarda İsrail’in şebekelerini hedef alarak siber saldırı gerçekleştirmiş, İsrail’de İran’ın Abbas Limanını hedef alarak siber saldırı gerçekleştirmiş ve kesintiye sebep olmuştur.

Elektrik kesintisinden 8 saat önce İsrail ordusunu tarafından siber saldırı ve savunma tatbikatı gerçekleştirilmiştir. Tatbikatta olası bir siber saldırıya karşı nasıl önlem alacaklarını ve bu durumun üstesinden nasıl geleceklerinin eğitimleri verilmiştir.

iran

Devletlerden Siber Güvenliğe Yatırım

Devletler siber saldırılara karşı daha fazla önlem almaya başladı gelişen teknolojide herhangi bir devletin elektrik şirketlerine siber saldırı gerçekleştirerek kesintiye uğratması mümkün hale geldi. Bankalar, kurumlar ve bir çok önemli birime siber saldırı düzenleyerek kesintiye uğratmaya başladılar. Saha da yapılan tatbikatlar artık siber saldırılar içinde yapılmaktadır.