Elon Musk Mars’ın İlk Yerleşim Alanını Seçti

elonmuskmars

Elon Musk Yerleşim Alanını Seçti

SpaceX firmasının Ceo’su ve ünlü teknoloji girişimcisi Elon Musk, Mars’a gitme ve yaşama projesi için ilk üs bölgesini seçti.

Teknoloji dünyasının son yıllarda en ünlü ismi haline gelen Elon Musk birçok ilgi çekici projeye imza atıyor. Uzay çalışmaları yapan SpaceX firmasını kuran Elon Musk, Mars’ta yaşamın mümkün olabileceğini düşünüyor. Mars’ta kendi kendine yetebilen bir insan kolonisi kurmak isteyen Elon Musk Kızıl Gezegende kurulacak ilk üssün yerini belirledi. Kurulacak ilk üs tamamen buzdan oluşan Mars’ın en kuzey noktasında bulunacak. Gezegenin bu noktasında sıcaklık kış aylarında -140 dereceye kadar düşüyor.

elon musk

Hedef Mars’ta Yaşam Kurmak

Hedefi Mars’ta, Dünya’da olduğu gibi bir yaşam kurmak ve bu gezegende kendi kendine yaşayabilen insan kolonileri bulunması olan Elon Musk, bu hayalin yakın zamanda olamayacağını söylüyor. Elon Musk’a göre Kızıl Gezegen’de kendi kendine yetebilen bir insan kolonisinin bulunması önümüzde ki 10 yıl boyunca gerçekleşemeyecek. Mars’ta kendi kendine yetebilen bir insan kolonisi oluşturmak için binlerce kez iki gezegen arasında yolculuk yapılması gerekiyor. Bu kadar fazla yolculuk yapmak için gezegenler arasında hızlı bir şekilde yolculuk yapmanın mümkün hale gelmesi gerekiyor.

İlk Yolculuk SpaceX Tarafından Yapıldı

Mars’a yapılacak ilk yolculuğun SpaceX tarafından geliştirilen yeniden kullanılabilir uzay aracı olan Starship ile önümüzde ki 4 yıl içinde gerçekleşeceğini açıklayan Elon Musk, Mars’ta oluşturulması amaçlanan koloninin içinde bulunmak isteyen insanlar için yolculukların tek yönlü olacağını da bildirdi.