Elon Musk’ın Neuralink Projesi

neuralink

Elon Musk’ın Projesi

Ünlü teknoloji girişimcisi Elon Musk son yıllarda bütün dünyanın konuştuğu projelere imza atıyor. Tesla Motors, SpaceX gibi ünlü şirketlerin sahibi olan Elon Musk 2016 yılında yine büyük bir projeye başladı ve Neuralink adlı şirketi kurdu. Elon Musk yaptığı her projesi ile dünya gündeminde olsa da Neuralink projesi daha farklı bir ilgi görüyor. Teknolojinin son noktalarından biri olan bu proje insanlık için çok önemli ve yararlı olmasının yanında büyük riskleri ile dünya çapında tartışma konusu oldu.

elon musk

Neuralink Projesi Nedir?

Neuralink projesi ile bir çip aracılığıyla insan beyni ve bilgisayarı birbirine bağlamayı amaçlayan Elon Musk beyine gelen sinyaller ile oluşan insanı fonksyonlar ile ilgili hastalıkların tedavi edilebileceğini düşünüyor. Bu hastalıklara örnek olarak; görme engeli, işitme engeli, felç, Alzheimer, hafıza kaybı vb. hastalıkları verebiliriz.
Henüz domuzlar üzerinde denenen cihaz çip yerleştirilen domuzun beyne gelen sinyallerinin kaydedilebildiği söyleniyor.

Proje ile Tedavi Mümkün Olacak!


Bu hastalıkların proje ile tedavi edilebileceğini ve projeyi çok başarılı bulan insanların yanında projenin başarısız olup beyin dalgalarını bilgisayarın kaydetmemesi ve beynin bilgisayar dalgalarını kaydetmesi ile çipin yerleştirildiği insanların yapay zekaya dönüşeceğini düşünen insanlarda mevcut.
Projenin riskleri bu düşünce ile de sınırlı değil. Çip aracılığı ile insan beynini kontrol eden bilgisayarların ya da beyne yerleştirilen çipin hacklenmesi durumunda hackerların insanları kontrol edebilme riski bulunuyor. Bu riskler ile ilgili bir açıklama yapılacak mı ya da bu riskler adına önlem alınıyor mu soruları da merak konusu.