‘’Siberay’’ Projesi

memurbey

Emniyet Genel Müdürlüğünden ‘’Siberay’’ Projesi

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından planlanan ‘’Siberay’’ projesi siber ve teknoloji alanlarında işlenen suçlardan nasıl korunmak gerektiği konusunda vatandaşları bilgilendirmek, teknoloji bağımlılığı konusunda kullanıcıları bilinçlendirmek vb. konuları amaçlıyor.
Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı tarafından yürütülen proje ile ilgili faaliyetler, çalış taylar düzenlenecek teknoloji ve siber konuları ile ilgili içerikler hazırlanacak ve konferanslar yapılacak. Yapılan bu çalışmalar ile teknoloji kullanıcılarının siber güvenlik, teknoloji bağımlılıkları gibi konularda bilinçli olması sağlanacak.

Siber Alan Daha Güvenlik Olacak

Özellikle korona virüs nedeni ile pandemi sürecinde artan teknoloji kullanımının yanında siber alanda işlenen suçlar da artış gösterdi. Özellikle, en çok işlenen siber suçlar arasında ki siber alanda yapılan dolandırıcılıklar konusunda bilgilendirilmesi gereken teknoloji kullanıcıları, bu proje sayesinde siber alanda daha güvenli olabilecekler ve bu tür suçlardan korunabilecekler.

siber suçlar

Siberay Projesi İlk Eğitim Programı

Projenin başlangıcı için Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı tarafından Ankara’da 2 günlük eğitim programı düzenlendi. ‘’Siberay’’ projesinin ilk eğitim programına siber alan ile ilgili kamu kurum ve kuruluşları katılım sağladı. Vatandaşları bilinçlendirmek amaçlanan konular ile ilgili afişler hazırlandı ve proje için açılan www.siberay.com adlı sitede ebeveynler için çocuklarının siber alandaki güvenliğini, zararlı içeriklerden, zararlı yazılımlardan nasıl korunması gerektiğini anlatan içerikler hazırlandı. Sitede siber güvenlik ve teknoloji bağımlılığı gibi içeriklerin yanında güvenli sosyal medya kullanımı ve sosyal medyada yaşanan siber zorbalıklardan korunma, bu zorbalıklara karşı yapılması gerekenler hakkında bilgi verilen içerikler de bulunmakta.