Emotet Çökertildi

emotet

Milyonlarca dolarlık vurgunlar engellendi

Dünyanın en büyük kötü amaçlı yazılım ağı Emotet, Avrupa birliği, Amerika ve Kanada siber polislerinin yaptıkları büyük operasyon ile çökertildi. Bu büyük operasyon ile tüm dünya için büyümeye devam eden siber tehdit Emotet etkisiz hale geldi ve birçok ünlü, büyük şirketler ve ülkeler milyonlarca hatta milyarlarca dolar zarardan kurtuldu.

Emotet nedir

emotet

Emotet, genellikle sahte e-postalar ve bağlantılar ile kullanıcıların bilgilerini hedefleyen bir kötü amaçlı yazılımdır. Özellikle banka ile ilgili sahte fatura ya da büyük markaların geçtiği sahte mailleri resmi olarak gösterir ve bu yol ile cihazınıza kolayca yerleşebilir. Ayrıca yerleştiği alanda siber güvenlik için kullanılan programları tespit eder ve bu programlara karşı donanımlıdır.

Tespit edileceği sırada devre dışı kalır ve programlar tarafından fark edilemez. Bilgisayar güncellemeleri ile uyumlu çalışır, yazılımın yeni güncellemeleri aktif olarak yapılır ve bu yapılanlar kullanıcıya asla yansımaz. Birçok çalınan verinin depolandığı bir çöplük görevi görür.

Oldukça kapsamlı bir kötü amaçlı yazılım ağı olan Emotet, çalınan bilgilerin ticaretini yaparak ve diğer hackerlara bu bilgileri sağlayarak yüksek miktarda para kazanmış ve kurulduğu yıldan itibaren toplam 2.5 milyarı geçen kazanç elde etmiştir. Bu yazılım tarafından çeşitli ülkelerde yüksek miktarda maddi zarara uğramıştır.

Bu tarz yazılımlardan nasıl korunuruz

malware

Emotet ya da Emotet benzeri birçok kötü amaçlı yazılım belirli yollar ile cihazınıza bulaşır ve bilgilerinizi çalar. Bu yollar yaygın olarak bilinir fakat birçok kişi konu hakkında bilgili olmasına rağmen bu yollar ile tuzağa düşer ve fark etmeden cihazına kötü amaçlı yazılımın yerleşmesine sebep olur.

Bu tarz yazılımlardan korunmanın en yaygın yolu anti-virüs programlarıdır. Bu programlar sayesinde kötü amaçlı yazılımlar tespit edilebilir ve kötü amaçlı yazılımların cihazınıza yerleşmesi önlenir. Yüksek miktarda cihazınızı bu yazılımlara karşı koruyan bu programlarda bazı durumlarda bazı yazılımları tespit edemeyebilir bu nedenle kullanıcının da dikkat etmesi gereken noktalar bulunur. Özellikle ücretsiz ve fazla tercih edilmeyen anti-virüs programları birçok virüsü tespit edemez hatta cihazınıza zarar bile verebilir.

Kullanıcının dikkat etmesi gereken alanlardan en önemlisi maillerdir. E-Mail yolu ile birçok Phishing maili gönderilerek birçok farklı alanda saldırı yapılır ve bu saldırılar genellikle hesap bilgilerinizi tehlikeye atar. Bu saldırılardan korunmak için aldığınız maillerin resmi olduğundan emin olmadan hesap bilgilerinizi bu mail üzerinde kullanmamalısınız.

Ayrıca dikkat edilmesi gerekilen en yaygın yöntemlerde zararlı yazılım içeren linklerdir. Bu linkler üzerinden zararlı yazılımlar cihaza yüklenebilir. Bu linkler genellikle mesaj yolu ile ya da çok kullanılan alanlarda dikkat çeken başlıklar altında bulunur. Bu tür linklere bilinçsizce tıklanmamalı ve hedef başlığın doğruluk kontrolünü arama motoru üzerinden yapılması en güvenli yoldur.

Link üzerinden yerleştiren yazılımların farklı bir örneği de indirilen oyun, program vb. alanlardır. Güvenilir olmayan yerlerden yapılan indirmelerde indirilen dosya içinde kötü amaçlı yazılım bulunma olasılığı yüksektir ve bu şekilde indirme güvenlik için yapılmamalıdır.

Emotet neden bu kadar büyük bir hedefti?

Emotet Çökertildi 2 – emotet2

Çökertilmesi için uluslar arası operasyon düzenlenen bu kötü yazılım ağı birçok alanda büyük miktarda vurgun yaparak şirketleri, kişileri ve ülkeleri büyük miktarda zarara sokan bir tehlikeydi. Yapılan açıklamaya göre sadece Almanya ülkesinde yaklaşık 15 milyon Euro zarara neden olan bu ağ küresel açıdan 2 buçuk milyarlık hırsızlık yapmış ve miktarı yükselerek vurguna devam etmekteydi. Bu nedenler ile büyük bir operasyon ile bu ağ çökertildi ve bu tehlike sona erdi.