En İyi Savaş Oyunları

oyunlar

En İyi Savaş Oyunları

Son dönemlerde oyunların oldukça yaygınlaşması ile aksiyon ve savaş kategorisine ilgi duyan kişiler tarafından en iyi savaş oyunları hangileridir sorusuna cevap aranmakta. Bugüne kadar bu kategoride birçok oyun yapılmış ve yapılmaya devam edilen ünlü oyun serileri de bulunmaktadır. Hatta savaş oyunları kategorisinde, en popüler ve birçok kişinin tanıdığı oyunlar da bulunmaktadır.

Aksiyon ve heyecan severler için oldukça güzel bir eğlence aracı olan savaş oyunları genellikle FPS türünde oyunlar olmaktadır. Bu nedenle bu oyunlarda birçok e-spor turnuvası da düzenlenmekte dolaylı olarak çok iyi oyuncularda bulunmakta.
Bu yazımızda, bu alana duyulan ilginin bu kadar fazla olması ve birçok kişinin merak konusu olması sebebi ile bu oyunları sizler için ‘’en iyi savaş oyunları’’ başlığı altında listeledik.

En İyi Savaş Oyunları

Savaş oyunları nedir?

Bir oyun kategorisi olan savaş oyunları, savaş ve nişancılık alanında üretilen oyunların altında toplandığı oyun kategorisidir. Bu kategoride üretilen oyunlar genellikle çok oyunculu ve takımlı olmakla beraber tek oyunculu ve hikâyeli oldukça ünlü oyunlarda savaş oyunları kategorisi arasında bulunmaktadır. Genellikle silahlı çatışmaya yönelik oynanışa sahip olan bu oyunlar büyük oranda nişancılık ve reflekse dayalıdır ve oldukça profesyonel oyunculara sahip bu oyun kategorisinde birçok e-spor turnuvası düzenlenmektedir.

En İyi Savaş Oyunları 1 – pubg 1

Bu alanda düzenlenen e-spor turnuvalarında Türk e-spor takımları da başarılar kaydetmişlerdir ve bu alanda oldukça profesyonel Türk e-sporcular bulunmaktadır.
Oldukça ilgi gören bu oyun kategorisi Pubg Mobile oyunun çıkması ile beraber mobil alanda da oldukça oynanılan ve yeni oyunları bünyesine katan bir kategori olmuştur. Pubg gibi ünlü oyunlar mobile alana uyarlanarak mobil versiyonları da Pubg Mobile öncülüğünde çıkarılmaya başlanmış ve neredeyse PC versiyonlarından daha çok ilgi görmüştür.

Mobile olan bu ilginin sebebi ise oyunlara ilgili olan birçok kişinin bilgisayara sahip olmaması ya da sahip oldukları bilgisayarın sistem özelliklerinin oynamak istedikleri oyunlar için yetersiz olmasıdır. Bu durumdaki kişiler için bu tür ünlü oyunların mobil versiyonları oldukça uygun bir seçenektir. Ayrıca PC üzerinde ücretli olan bu oyunların mobil versiyonları genellikle ücretsiz yayınlanmakta ve orta düzeyde özelliklere sahip birçok telefon ile rahatça oynanmaktadır.

Savaş denilince akla ilk olarak ülkeler arasında yapılan savaşlar gelmektedir. Bu kategorideki oyunlar arasında da bu konuyu işleyen oldukça iyi ve başarılı oyunlar bulunmaktadır. Fakat bu kategoride ülkeler arası savaşların yanı sıra daha çok online oyuncuların takımlarının karşı karşıya geldiği oyunlar bulunmaktadır. Günümüzde oldukça yaygınlaşmış olan oyun sektörünün en çok ilgi gören oyunları da bu oyunlara dahildir. Özellikle bu oyunları aktif olarak oynayan oyuncu sayısı diğer oyun kategorilerine oranla oldukça yüksektir.

En iyi savaş oyunları PC

Bu başlık altında PC üzerinde oynanan en iyi savaş oyunları bulunaktadır.

  • Battlefield Serisi
En İyi Savaş Oyunları 2 – battlefield 1

Savaş oyunları kategorisi ile birlikte dünyanın en ünlü oyun serilerinden biri olan Battlefield serisi eski dönemlerden yeniye hatta geleceğe uzanan zamanlarda geçen savaş simülasyonlarına sahip bir savaş oyunu serisidir. Dünyanın en ünlü oyun firmalarından biri olan EA’in sahip olduğu bu savaş oyunu serisine ait ana oyunlar sırasıyla Battlefield; 1942, II, III, IV ve V oyunlarıdır. Seriye ait ana oyunlar dışında da birçok oyun bulunmaktadır.

Birçok oyuna sahip ve dünyanın en iyi oyun serileri arasında bulunan Battlefield serisinde savaş konsepti oldukça iyi dizayn edilmiş ve oldukça kapsamlıdır. Özellikle yeni çıkan oyunlarda oldukça gerçekçi savaş alanları ve gerçekçiliğe yönelik savaşlar yapılmaktadır.

  • Call of Duty Serisi
En İyi Savaş Oyunları 3 – call

Yine Battlefield serisi gibi savaş oyunları kategorisi ile birlikte dünya çapında ismi çok tanınan bir oyun serisi olan Call of Duty serisi de birçok oyun ve Call of Duty serisi altında alt seriler içermektedir. Bu seriler 2. Dünya Savaşı serisi, Modern Warfare hikayesi, Black Ops serisi olarak 3’e ayrılır ve bu seriler dışında Call of Duty; Ghost, Advanced Warfare ve İnfinite Warfare olmak üzere 3 oyunu daha bulunmaktadır.

Oldukça ünlü ve birçok oyuncu tarafından sevilerek takip edilen Call of Duty serisi de özellikle son oyunlarında grafikleriyle çok dikkat çekmiştir ve oldukça iyi oyun mekaniklerine sahiptir. Aksiyonu seven oyuncular için mükemmel bir oyun serisidir.

  • Counter-Strike:Global Offansive
En İyi Savaş Oyunları 4 – csgo

Bu alanda ve dünya çapında en ünlü ve en çok oynanan oyunlar arasında en üst sırada bulunan CS-GO aktif olarak milyonlarca oyuncuya sahiptir ve en çok e-spor turnuvası yapılan oyunlardan bir tanesidir.

Eskiden ücretli olan bu oyun yaygınlaşması ile birlikte ücretsiz hale gelmiştir fakat oyuna para ödeyen ve eskiden para ödemiş olan kişiler kendi aralarında, ücretsiz sürümü oynayan kişiler kendi aralarında olmak üzere oyunu oynayabilirler. Aynı zamanda ücretsiz versiyonu oynayarak 20 seviye olan kişilerde ücretli versiyonu oynayan oyuncular ile birlikte oynamaya başlarlar. Fakat zaten hile konusunda birçok oyuncunun sıkıntı çektiği CS-GO’nun ücretsiz versiyonunda hile kullanımı oldukça fazladır. Eğer CS-GO’nun ücretsiz versiyonunu oynuyorsanız neredeyse her maçta karşınıza hile kullanan oyuncu çıkmaktadır.

Farklı oyun modlarına sahip olan bu oyunda oyuncuların büyük bir kısmı sürekli olarak Klasik ve Rekabetçi oyun modunu oynarlar ve bu modda bomba imha senaryosu büyük oranda tercih edilir. Oyuncuların oldukça büyük bir kısmının tercih ettiği bu modda Terörist ve Anti Terörist olmak üzere iki takım bulunur. Terörist takımının amacı belirlenen bölgelere bomba kurmak ve patlayana kadar onu korumak; Anti Terörist takımın amacı ise karşı takımın bomba kurmasını engellemek eğer kurulursa da bomba patlamadan bombayı imha etmektir.

  • Mount And Blade Serisi
En İyi Savaş Oyunları 5 – mountandblade

Bir Türk oyun firması olan TaleWorlds tarafından Warband oyunu ile piyasaya sürülen Mount and Blade orta çağ temalı bir savaş oyunudur. Tek oyunculu, çok oyunculu, Rol Play gibi birçok şekilde oynanan bu oyun Bannerlord oyunu ile birlikte çok daha gelişmiş bir şekilde oyuncuların karşısına tekrar çıkmıştır.

Tek oyunculu şekilde açık dünyada krallıkların derebeyi olabildiğiniz ya da krallık kurabildiğiniz bir oyun teması bulunmaktadır. Bu modda özellikle kale ve şehir kuşatmaları oyuncuyu oldukça eğlendiren ve en çok beğenilen yönlerden bir tanesidir. Çok oyunculu modda ise klan savaşları ve Role Play yapılmaktadır.

Özellikle bir dönem Warband oyununda oldukça profesyonel oyunculardan oluşan klanlar bulunmaktaydı ve bu klanlar arasında düzenlenen turnuvalar yapılıyordu. Hala daha aktifliğini koruyan klanlar bulunsa da birçok klan oyunun eskimesi ile pasif moda geçmiştir. Eskiden aktif olan klanlar arasında, günümüzde Twitch Platformunda yayın yapan ve Twitch Türkiye’de ki en başarılı isimlerden biri olan Elraen’in klan yetkilisi olduğu Knight of Swan isimli başarılı bir klan da bulunmaktadır.

  • PlayerUnknown’s Battlegrounds
En İyi Savaş Oyunları 6 – playerunkowns

Tarihi çokta eskiye dayanmayan Pubg bir dönem en çok oynanan aktif olarak da en çok oynananlar arasında bulunan battle royal oyunlarından birisidir. Oyunun büyük çıkışı ile birlikte bir dönem en çok oynanan oyunlar arasında en başlarda bulunan Pubg, oyuncusu biraz azalsa da aktif olarak birçok kişi tarafından oynanmaya devam etmekte.

Bir battle royal oyunu olan bu oyun 100 kişinin bulunduğu bir uçak ile belirlenen harita üzerinde rastgele bir rotadan ilerlemesi ile başlar ve bu 100 oyuncu o rota üzerinde istedikleri yere paraşüt ile inerler. Her oyunda rastgele yerleşimi gerçekleşen eşyaların haritalar üzerinde daha çok bulunduğu noktalarda bulunmaktadır fakat bu alanlara çok kişi iniş yaptığı için bu bölgelerde hayatta kalmak çok zordur.

Atlanılan yerden bulunan silah ve temel eşyalar ile belirli süreler içinde haritada gösterilen güvenli bölgelere gidilmesi gerekir. Bu alanın küçülmesi ile birlikte çatışarak veya alan dışında kalarak bazı oyuncular ölür ve kalan kişiler oyuna devam ederler. Oyunda ki amaç son kalan kişi olmaktır.
Tek kişi, çift kişilik takımlar ve 4 kişilik takımlar olmak üzere farklı oyun modları bulunan bu oyunun farklı haritaları da mevcuttur.

En İyi Savaş Oyunları Mobil

Sizler için “en iyi savaş oyunları mobil” Başlığı adı altında 4 oyunu listeledik. Özet geçmek gerekirse oyunların nasıl oynandığı, özellikleri, tarihi geçmişi ve başarıları hakkında bilgiler verdik.

  • Standoff 2
En İyi Savaş Oyunları 7 – standoff2

Mobil oyun sektörünün gelişmesi ile beraber son zamanlarda çıkan “en iyi savaş oyunları mobil” Kategorisine girmeyi başarmış bir oyundur. Standoff 2, Axlebolt tarafından geliştirilmiştir. Oyun Amerika, Brezilya, Avrupa, Rusya ve Asya sunucularında oynanmaktadır. Standoff 2’de hem tek kişi olarak hem de çok oyunculu olarak arkadaşlarınızla beraber takım kurarak savaşlara katılabilirsiniz. Standoff 2, biraz CS:GO’yu andırmaktadır fakat mobil oyun sektöründe son zamanlarda çıkmış en başarılı oyunlardan birisidir.

Oyunu Bluestacks ile oynayarak rakiplerinizden daha hızlı davranabilirsiniz. Oyunda 6 adet harita varken silah olarak da tabanca, ağır silahlar, hafif silahlar, tüfek ve el bombaları vardır. Oyuna sürekli güncellemeler gelerek yeni özellikler eklenmektedir. Klan, karakter ve yeni haritalara ekleyerek oyun geliştiricileri sürekli olarak oyunu güncellemektedir.

  • Dead Effect 2
En İyi Savaş Oyunları 8 – dead

Oyun, BadFly Interactive tarafından geliştirilip yayımlanmıştır. Dead Effect 2, aksiyon ve savaş oyunudur google play store üzerinden tamamen ücretsiz bir şekilde indirilebilir. Oyun google play store üzerinde 5 milyondan fazla indirilmiştir. Ortalama olarak 4,3 puan almıştır. Birden çok farklı platform için yayınlanmıştır.

Platformlar ve Yayınlanma tarihleri;

Windows , OS X : 18 Şubat 2016
PlayStation 4: 17 Ocak 2017
Xbox One: 13 Ocak 2017
iOS , Android : 28 Ekim 2015

Google play store üzerinden oyuna ulaşarak tamamen ücretsiz bir şekilde indirebilir ve oynayabilirsiniz.

  • Brothers in Arms 3: Sons of War
En İyi Savaş Oyunları 9 – arms

Gameloft tarafından geliştirilen Android, İOS ve Windows Phone platformları için yayınlanan ikinci dünya savaşını konu alan bir üçüncü şahıs nişancı video oyunudur. En iyi mobil savaş oyunları listesin de kendine yer edinmeyi başarmıştır. Android için 11 Aralık 2014’de İOS için ise 17 Aralık 2014’de yayımlanmıştır. Tamamen ücretsiz bir şekilde googe play store üzerinden indirilebilir.

Oyun google play store de 10 milyon indirmeyi geçmiştir ve ortalama puanı 4,3’dür. Oyunda tek oyunculu ve çok oyunculu olmak üzere iki ayrı mod vardır.

  • World War Heroes: WW2 FPS
En İyi Savaş Oyunları 10 – world

World War Heroes: WW2 FPS
Oyun, çok oyunculu olarak oynanmaktadır. İkinci dünya savaşı temasını benimsemiştir ve birçok farklı ülkeden milyonlarca oyunucusu vardır. Google play store üzerinden tamamen ücretsiz bir şekilde indirilebilir. Google play store üzerinden 50 milyondan fazla indirilen bu oyun ortalama olarak da 4,5 puanını almıştır.
Oyunda birçok farklı savaş modu bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla şöyledir;

Nokta ele geçirme!

İki takım da harita üzerinde belirlenen yerlere giderek orayı ele geçirmeyi çalışır.

Bayrağı ele geçir!

Her iki takım da birbirlerinin bayrağını ele geçirerek kendi üslerine götürmeye çalışır. Bayarağı ilk üsse götüren savaşı kazanır.

Özel oyun!

Özel bir oda oluşturarak savaş kurallarınızı kendiniz belirleyebilirsiniz ve arkadaşlarınızı davet ederek onlarla karşılıklı olarak savaşabilirsiniz.

Karargahı Savunması!

İki takımda kendi karargahlarını koruyarak rakip takımı yok etmeye çalışır.

Ölüm karşılaşması!

Tek oyuncu olarak tek başınıza savaşırsınız.

Takım savaşı!

Her iki takımda yeniden doğma olmadan birbirleriyle savaşır. Ölen kişi savaşı izleyici modundan izlemeye devam eder.

Sizler için en iyi savaş oyunlarını mobil ve bilgisayar olarak ikiye ayırdık ve listeledik. Savaş oyunlarının meraklıları bu listeyi okuyarak yeni oyunlar öğrenebilir ve oynayabilirler. Son zamanlarda dünya da gelişen mobil oyun sektörü sayesinde oyuncular birçok farklı ve güzel mobil oyunlar görmektedir. Ülkemizde de mobil oyun sektörü çok gelişmekte ve çok fazla ilgi görmektedir.

Bu tür daha fazla farklı kategorilerde liste istiyorsanız yorumlarda belirterek bize fikirlerinizi belirebilirsiniz.