Facebook Hackerları Deşifre Etti

facebook

Hackerlar Deşifre Edildi

Popüler sosyal medya platformu Vietnam ve Bangladeş’de faaliyet gösteren devlet destekli iki hacker grubunu deşifre etti. Facebook yetkilileri hacker gruplarına ait hesap ve sayfaları Facebook’dan silerek kalıcı olarak kaldırdı. Bangladeş merkezli faaliyet gösteren hacker grubu gazetecileri, aktivistleri ve dini azınlıkları hedef alarak Facebook’daki hesaplarını erişilmez kılıyor ve facebook’dan kaldırıyordu.

Facebook Araştırma Yaptı

Facebook’un yaptığı araştırma sonucunun da yapılan faaliyetleri ülkedeki iki kar amacı gütmeyen kuruluşla ilişkilendirdi. Son derece tehlikeli olan ve arkalarına devlet desteğini alarak daha da güçlü hale gelen iki hacker grubu Facebook tarafından deşifre edilerek hesap ve sayfaları silindi. Bir çok devlet ülkesindeki yetenekli hackerları tespit ederek himayesi altına almaktadır.

Facebook Hackerları Deşifre Etti 1 – face

Facebook Açıklama Yaptı

Facebook Güvenlik Politikası başkanı tarafından yapılan açıklama da Suç Araştırma Analiz Vakfı’nın Facebook ile işbirliği yaparak terörizm faaliyeti oluşturan ve örgüt kurmak amacıyla çalışmalar yapan hacker gruplarına operasyon için iş birliği yapıldı. Yapılan Araştırma sonucunda terörizm faaliyeti gösteren hackerların bir çok cihaza sızma girişiminde bulunduğu ve Google Play Store’deki kullanıcıları da hedef aldığını tespit etti.

Facebook Hackerları Deşifre Etti 2 – hacker 1

Hackerlar İçin Arama Kararı Çıkabilir

Facebook üzerinden terörizm faaliyeti yürüten hackerlar için yapılan çalışmada hesapları ve sayfaları tespit edilerek kaldırılmıştı. Şimdi ise hackerlar için ulusal çapta arama kararı çıkabilir fakat devlet destekli oldukları için yakalamak veyahut mahkemeye çıkarmak bir hayli zor olacaktır. Devlet destekli hackerlar devletin himayesinde olduğu için bir asker muamelesi görmektedir.