Facebook ve Instagram Dava Edildi

instagram ve facebook

Facebook ve Instagram Dava Edildi Veri Hırsızlığı ile Suçlanıyor!

Günümüzün en popüler iki sosyal medya platformu olan Facebook ve Instagram bir kullanıcısı tarafından dava edildi. Kullanıcı Brittany Conditi federal mahkemeye sunduğu şikayette Facebook ve Instagram adlı sosyal medya platformlarının kasıtlı olarak kamera izni gibi çoğu önemli veriye eriştiğini söledi.

Asıl Amaç Değerli Veriler Elde Etmek!


Facebook ve Instagramın asıl amacının bu izinlerle önemli ve değerli veriler elde etmek olduğunu söledi. Böle büyük bir iddia eğer doğru ise Facebook ve Instagram bazı ülkelerde yasaklanabilir çünkü dünyada milyarlarca kullanıcısı bulunan bu iki ünlü sosyal medya platformu bu verileri yedekliyor olabilir.

facebook ve instagram

Federal Mahkemeye Şikayet Edildi

Brittany Conditi adlı kullanıcı Facebook ve Instagramı kamerasına izinsiz erişim sağladığı gerekçesiyle federal mahkemeye verdi. Geçtiğimiz aylarda Facebook’a yüz tanıma teknoloji kullanarak 100 milyondan fazla kullanıcının biyometrik verilerini izinsiz elde ettiği için suçlanmıştı facebook ise bu iddiayı yalanlamıştı. Brittany Conditi adlı kullanıcı şikayetinde ek olarak Facebook ve Instagramın ev mahremi gibi özel yerlere de erişimi olduğunu ve bunları yedeklediğini söledi.

Facebook ve Instagram Birçok Dava İle Karşı Karşıya Kaldı!

Facebook ve Instagram gibi büyük sosyal medya platformları kurulduğu günden beri bir çok dava ile karşı karşıya geldi fakat herhangi bir yaptırım uygulanmadı veyahut erişim kesintisi son derece popüler olan sosyal medya platformlarının devlet tarafından izlenmesi gerekiyor çünkü bu sosyal medya platformları özel bir şirket olduğu için ve devlete bağlı olmadığı için özel verilerimizi yedekleyerek kötü amaçlı kullanım sağlayabilir.