Fransa’ya Siber Saldırı Başladı

macron

Fransa’ya Siber Saldırılar Başladı

Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron tarafından yapılan İslam karşıtı tutumlar ve Fransa’da Hz. Muhammed’e karşı hakaret ve dalga geçme amaçlı yapılan karikatürler nedeni ile birçok Müslüman ülke tarafından Fransa ürünlerine boykot kampanyası düzenlendi. Düzenlenen boykot kampanyaları ardından Fransa merkezli web sitelerine siber saldırı düzenlenmeye başlandı.

cyber attack

İslam’a Hakaret Edilmişti!

Yakın zaman önce Fransa’da, İslam ve Hz. Muhammed’e karşı hakaret ve aşağılama amaçlı yapılan karikatürler binalara yansıtıldı. Yapılan karikatürlere Müslüman ülkelerden tepkiler artarken Fransa’da bu karikatürleri dersinde öğrencilerine sunan bir öğretmen öldürüldü. Bu olay ardından İslam ve Müslüman karşıtı konuşan siyasetçilerin açıklamaları ile tartışmalar daha da büyüdü.

İslam karşıtı hakaret ve aşağılama amaçlı yapılan karikatürlere yoğun tepki gösteren Müslüman ülkeler tarafından Fransa’ya ait ürünlerin alınmaması için insanlara çağrı yapıldı ve boykot kampanyaları düzenlendi. Fransa Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamalarında Fransa’ya yönelik boykot kampanyalarının son bulması istendi.

cyber attack

Fransa’ya Boykot Kampanyası Başladı

Fransa’yı hedef alan boykot kampanyaları ardından 25 Ekim tarihinde Fransa’ya yönelik birçok siber saldırı düzenlendi. 25 Ekim tarihinde yapılan Fransa web sitelerine yönelik saldırıların yapılan açıklamalarda sayısı belirtilmedi. Gelen tepkilere karşı Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron tarafından yapılan açıklamada, yapılan İslam karşıtı karikatürlerin binalara yansıtılmaya ve yayınlanmaya devam edileceğini söyledi.

Gelen tepkilere Fransa tarafından sert cevaplar verilmesi sebebi ile Fransa’ya karşı düzenlenen boykot kampanyalarının devam etmesi ve daha büyük siber saldırıların yapılması bekleniyor.