Freepik Hacklendi

hacker

Freepik Hacklendi!

Dünya da bir çok kişinin kullandığı popüler olan ücretsiz görsel indirme sitesi freepik hacklendi. Freepik, siber saldırıya uğradını ve 8 milyonu aşkın kullanıcısının kişisel verilerinin çalındığı söyleniyor. Dünya çapında en çok ziyaret alan 100 siteden biri olan ve 20 milyonu aşkın kullancısı bulunan freepik SQL İnjection yöntemi kullanılarak hacklendiği söyleniyor.

Freepik Tüm Şifreleri İptal Etti

Freepik güvenlik ihlalini fark ettiği anda kullanıcılarının bilgili soruşturmaya başlayarak tüm şifreleri iptal etti ve kullanıcılarından yeni bir şifre seçmeleri istendi. Uzmanlar freepik hesabınızda kullanılan şifreyi başka bir platformda kullandıysanız değişmeniz gerektiğini söylüyor. En çok yapılan hatalardan biri olan tek bir şifrenin bir çok farklı platformlarda kullanılması olduğu söyleniyor. SQL İnjection yöntemi saldırganların web uygulamalarının arkasındaki veri tabanlarını kontrol etmeye olanak sağlıyor.

Freepik

Dünyanın En Büyük Sitelerinden Birisi

Hackelenen freepik alexa verilerine göre dünyanın en büyük sitelerinden biri günlük olarak milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilemektedir. Dünyaca ünlü ve milyonlarca kullanıcısı bulunan Freepik’in hacklenmesi bütün herkesi inanılmaz derecede şaşırttı. Freepik paylaşılan verilere göre dünyanın en büyük 108. Hindistan’ın en büyük 28. sitesi olarak kayıtlara geçmiştir.