Griezmann, Huawei İle Anlaşmasını Bitirdi

Griezmann ve Huawei

Griezmann, iddiaların ardından Huawei ile anlaşmasını sonlandırdı

Ünlü futbolcu Antoine Griezmann son dönemlerde ortalıkta dolaşan iddialar nedeni ile Huawei şirketiyle olan anlaşmasını sonlandırdı. Çin’in Uygur Türk’lerine karşı yaptığı faaliyetlere yardımcı olduğu iddia edilen Huawei firmasıyla anlaşma içinde olan Griezmann sosyal medya hesabından açıklama yaparak firma ile ilişkisini bitirdi.

Griezmann, Huawei İle Anlaşmasını Bitirdi 1 – huawei iddialar
Huawei

Huawei şirketine atılan iddialar

Çin’li dünyaca ünlü teknoloji markası Huawei son dönemde birçok iddiaya maruz kaldı. Şirketi, Çin’in Uygur Türk’lerine karşı yaptığı faaliyetlere ve işkencelere yardımcı olmakla suçlayan birçok iddia ortaya atıldı. Dünyanın birçok yerinden Çin tarafından Uygur Türk’lerine yapılan zulme tepki gösterilmişti. Geçtiğimiz günlerde bir ABD gazetesi Huawei firmasının, Çin’in yaptığı zulme ortak olduğunu ve Uygur Türk’lerini tespit etmek için bir yüz tanıma sistemi geliştirdiğini öne sürdü.

Şirkete karşı ortaya atılan iddiaların kesinliği henüz kanıtlanmış değil.

Antoine Griezman durum ile ilgili açıklama yaptı

Barcelona’nın ünlü oyuncusu Griezmann anlaşması bulunduğu Huawei firmasına atılan iddialar sonucu sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yaptı. Ünlü futbolcu yaptığı açıklamada; atılan iddiaların ardından Huawei firması ile anlaşmasını sonlandırdığını duyurdu ve şirketin iddiaları basitçe reddetmesi ile kalmayıp bu durumu kınaması, insan haklarını korumaya yardımcı olması gerektiğini açıkladı.

Griezmann, Huawei İle Anlaşmasını Bitirdi 2 – griezmann aciklama
Griezmann Tarafından Yapılan Açıklama

Huawei, yapılan suçlamalardan etkilenmeye devam ediyor

ABD ve Çin arasındaki gerilimden oldukça etkilenen teknoloji şirketi özellikle ABD tarafından birçok suçlamaya maruz kaldı. Daha önce de veri hırsızlığı yaptığı nedeni ile ABD tarafından Huawei ile çalışan ülkelere çağrı yapılmıştı ve olaylar siyasi konulara taşınmıştı. Yeni iddialar ile de ünlü futbolcu ile olan anlaşması sonlanan ve Griezmann’ın paylaşımının yayılması ardından birçok kişi tarafından algı odağı olan şirket bu tür suçlamalar nedeni ile yıpranmaya devam etmekte.