Gürcistan Siber Güvenlik Önlemi Alıyor

başbakan

Siber Güvenlik Önlemleri Alınacak

Gürcistan Başbakanı Goirgi Gakharia tarafından yapılan açıklamada Rusya tarafından Gürcistan’a yapılan siber saldırılar gündeme getirildi, bu alanda karşılaştıklarının farkında olduklarını ve amaçlarının siber güvenlik alanında güçlenmek olduğunu söyledi.
Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te organizasyonunu Gürcistan’ın Milli Güvenlik Konseyi’nin yaptığı Gürcistan Siber Güvenlik Forumu açılışında Gürcistan Başbakanı Goirgi Gakharia bir konuşma yaptı.
Konuşmasında seçimleri yaklaştığını hatırlatan başbakan siber güvenliğin önemi hakkında açıklamalarda bulundu. Özellikle Rusya tarafından Gürcistan’a yapılan siber saldırıları belirterek zorluklar ile karşılaştıklarını ve amaçlarının bu yönde ki eksiklerini gidermek olduğunu açıkladı.

siber güvenlik

Siber Alanda Güvenlik Sorunları Olabilir

Siber alandaki saldırıların ve güvenlik açıklarının yaklaşan genel seçimler ile ilgili riskler ve sorunlar olabileceğini düşünen Gakharia bu sorunların öneminin farkında oldukları konusunda insanları bilgilendirdi.
Başbakan Goirgi Gakharia konuşmasında Rusya tarafından yapılan Gürcistan’a yönelik siber saldırılara örnek olarak; 2008 yılında Güney Osetya Savaşı dönemlerinde yapılan siber saldırılar, 2019 yılında kamu ve özel sektörlere ait birçok web sitesine yapılan saldırılar ve Eylül ayının başında yapılan Gürcistan’ın sağlık kurumlarının hedefte olduğu siber saldırıları verdi.

Teknolojik Güvenlik Önem Taşımaktadır

Günümüzde teknolojinin tüm dünya olarak kullanılması ve her alanda teknolojinin karşımıza çıkması sebebi ile teknoloji alanında ki güvenliğimiz büyük bir önem taşıyor. Günümüzde ülkeler arası çekişmelerin, anlaşmaların bile siber alanla ilgili olması ülkelerin askeri güçlerine verdiği önem kadar siber alandaki güvenliklerine de önem vermelerini gerektiriyor.
Ülkeler arasında yaşanan gerilimler sonucunda anında karşılıklı olarak siber savaşlar başlıyor. Ülkelerin resmi güçleri olmayan hacker grupları tarafından hacklenen bakanlıklara ya da resmi kurumlara ait web siteleri, sosyal medya hesapları ülke ve kurumlara maddi hasarlar vermesi yanında ülkelerin siber alanda ki gücünü gösteriyor