Güvenilir Android Uygulama Yükleme

güvenilir android uygulama yükleme

Android uygulama yükleme

Son yıllarda insanların büyük bir kısmı akıllı telefon kullanıyor ve akıllı telefon kullanan neredeyse her kullanıcının kullandığı belirli uygulamalar bulunuyor. Bu uygulamalar haricinde gün geçtikçe yeni uygulamalarda piyasaya çıkıyor ve kısa sürede popüler olabiliyor.

Bu uygulamalar içinde ücretli olanlar bazı platformlar üzerinde bulunmayan uygulamalarda olabiliyor ve insanlar bu uygulamayı yüklemek için farklı yerler araştırıyor beklide güvenli olmayan yerlerden uygulamayı yükleyebiliyorlar. Bunun sonucunda cihaza kötü amaçlı yazılımlar yerleşebiliyor ya da uygulamanın yüklendiği yer cihazda bulunan kişisel bilgilere erişip bu bilgileri kullanabiliyor. Özellikle yakın zaman önce yaşanan Whatsapp olayları sonrasında birçok kullanıcının bu konuda ki hassasiyetine de şahit olmuştuk.

Bizde bu yazımızda Android cihaz kullanan insanların bu konuda daha dikkatli olmaları ve bilinçlenmeleri için yapmaları gerekenleri ‘’Güvenilir Android Uygulama Yükleme’’ başlığı altında listeledik.

android telefon

  • Güvenli olmayan yerlerden indirme yapmamak

Android cihazınıza uygulama indireceğiniz sırada en çok dikkat etmeniz gereken konu indirme işlemini nereden gerçekleştirdiğinizdir. İnternet üzerinde bulunan herhangi bir siteden, ismi duyulmamış uygulama indirme platformlarından ya da sosyal medya üzerinde verilen linkler gibi yerlerden uygulama indirmek oldukça tehlikelidir ve mümkün olduğunca hatta hiç yapılmamalıdır. Bu tür alanlardan yapılan indirme işlemi cihazınıza kötü amaçlı yazılım yüklenmesine sebep olabilir. Genellikle bu tür alanlarda bulunan linkler ücretli bir uygulamayı indirebilmenizi sağlar fakat bunun yapılma amacı indirme linkinin içerisinde bulunan kötü amaçlı yazılımları kullanıcıların cihazlarına yüklemektir.

Bu nedenlerden dolayı Android uygulaması indirmek istediğinizde sadece Google Play Store üzerinden indirme yapmanız en güvenli yoldur.

google play store

  • Yaygın olmayan uygulamaları indirmemek

İndireceğiniz uygulamayı her ne kadar Google Play Store üzerinden indirseniz de fazla bilinmeyen ve kötü yıldız almış uygulamalar güvenli olmayabilir. Bu nedenle indireceğiniz Android uygulamanın indirme sayısı az ise, yorumları kötü ise ya da puanlaması düşük ise bu uygulamayı indirmeniz riskli olabilir çünkü indireceğiniz uygulama telefon rehberi, fotoğraflar gibi kişisel verileri gerekli olmadığı halde kullanma izini isteyip bu verileri paylaşabilir ya da kötü amaçla kullanabilir.

Bu nedenler ile cihazınızı ve bilgilerinizi güvende tutmak için sadece yaygın, bilinen uygulamaları yüklemeniz gerekmektedir.

  • Antivirüs programı kullanmak

Her ne kadar kullanılması zorunlu olmasa da cihazınızda anti virüs programı bulunması uygulama indirirken oldukça işe yarar ve zararlı olabilecek uygulamaları kullanıcıya bildirerek indirilmesini engeller. Fakat anti virüs programı kullanımında programın bilinen ve güvenilen bir program olması çok önemlidir. Mümkünse ücretli programlar arasında bilinen markaların anti virüs programlarını kullanmak cihazınızı oldukça güvenli hale getirir. Eğer ücretli bir program kullanmak istemiyorsanız da ücretsiz programlar arasından güvenilir olduğuna emin olduğunuz ve tavsiye edilen bir programı kullanmalısınız.

google play uygulamaları

  • Ücretli uygulamalara dikkat etmek

Her ne kadar kullanımı az olsa da belirli ücret karşılığında sunulan Android uygulamaları da bulunmakta ve kullanılmakta. Bu uygulamalardan birine sahip olmak isteyen kullanıcılarında ödenen paranın boşa gitmemesi için oldukça dikkat etmeleri gerekmektedir.

Kullanıcı öncelikle almak istediği ücretli uygulamayı incelemeli ve doğru uygulamayı indirdiğinden emin olmalıdır aksi takdirde ödediği para boşa gidebilir.

Ücretli uygulamalar bazen ücretsiz uygulamalar arasında deneme sürümü olarak da bulunabilir. Eğer bu uygulamayı indirmek istiyor ve ücretli sürümünü satın almak istemiyorsanız otomatik ödeme yapılmayacağından emin olmalı ve deneme sürümünün süresi dolduğunda uygulamayı silmelisiniz. Bu işlemlere VİP sürümler içinde dikkat etmelisiniz.