İnstagram Bilinmeyen Özellikler Listesi 2021

İnstagram Bilinmeyen Özellikler

İnstagram Bilinmeyen Özellikler

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya uygulaması İnstagram’a ünlenmesi ve gün geçtikçe daha çok kullanıcıya sahip olması ile beraber uygulama her geçen gün daha da gelişiyor ve sürekli yeni özellikler getiriliyor.

Uygulamaya gelen birçok özellikten ve ilgi çekici yenilikten kullanıcıların neredeyse hepsinin haberi olmasına rağmen İnstagram’da aktif olarak var olan fakat birçok kullanıcının varlığından haberdar olmadığı kullanımı kolaylaştıran özellikler bulunmakta.

Birçok kullanıcının bilmediği bu özellikler bazı kullanıcıların sıklıkla ihtiyaç duyduğu ve olması gerektiğini düşündüğü özellikler arasında bulunuyor. İnstagram kullanıcıları için bu özellikleri ‘’İnstagram bilinmeyen özellikler’’ başlığı altında listeledik.

İnstagram Bilinmeyen Özellikler Listesi 2021 1 – instagram bilinmeyenler
İnstagram bilinmeyen özellikler

Son görülme saatini gizleme

İnstagram’ın Direct Mesaj (dm) isimli mesajlaşma ağında bulunan ve mesajlaştığınız arkadaşlarınızın uygulamada bulundukları saati size gösteren son görülme özelliği bazı kullanıcılar tarafından gizlenmek istenebiliyor. Bu kullanıcıları için bu son görülme saatini gizleme özelliği İnstagram tarafından uygulamaya eklenen özellikler arasında da bulunmakta.

Birçok İnstagram kullanıcısı tarafından bilinmeyen bu özellik, farklı kullanıcıların son görülme saatinizi görmesini engelliyor yani son görülme özelliğini devre dışı bırakıyor. Bu özelliği aktifleştirmek isteyen kullanıcıların şu yolları izlemeleri gerekmektedir;

 • Profiliniz üzerinden ayarlar kısmına girmek
 • Ayarlarda bulunan hareket durumu kısmına girmek
 • ‘’Hareket durumunu göster’’ isimli aktif butonu kapatmak

Bu adımları uygulamanız ardından farklı kullanıcılar son görülme saatinize ulaşamazlar. Bu özellik birçok kullanıcı için İnstagram bilinmeyen özellikler listesinde bulunmaktadır.

Etiketlendiğiniz fotoğrafları kaldırma

İnstagram’da bulunan etiket özelliği sayesinde paylaştığınız bir gönderiye istediğiniz kullanıcıları ‘’@kullanıcıadı’’ şeklinde etiketleyebilirsiniz. Bu özelliği kullanarak gönderinize etiketlediğiniz kişilerin profillerinde etiketlenenler kısmında bu fotoğraf gözükmektedir.

İstememeniz ya da haberinizin olmamasına rağmen farklı bir kişi tarafından bir gönderiye etiketlenebilirsiniz ve bu gönderi profilinizde yer alır. Böyle bir durumla karşılaşmak istemeyen kullanıcılar için bir özellik bulunmaktadır.

Etiketlenmek istemediğiniz ve profilizde gözükmesini istemediğiniz bir gönderi bulunuyor ise bu etiketi kaldırmak ya da gönderinin profilinizde görünmemesini sağlamak için yapmanız gereken işlem şu şekildedir;

 • Hedef gönderiye tıklayıp gönderinin sağ üst köşesinde bulunan 3 nokta simgesine tıklamak
 • Karşınıza çıkan ‘’Gönderi Seçenekleri’’ sekmesi kısmına tıklamak
 • Bu sekme aracılığı ile gönderiyi profilinizde bulunan etiketlenen gönderiler kısmından kaldırmak ya da gönderide bulunan etiketinizi kaldırmak
İnstagram Bilinmeyen Özellikler Listesi 2021 2 – instagram ozellikler
İnstagram özellikleri

Kullanıcıları sessize alma

Bazı İnstagram kullanıcılarının takip ettikleri hesaplar arasında paylaşımlarını görmek istemedikleri fakat takip etmeye devam etmek istedikleri hesaplar bulunur. Bu tür hesapların paylaşımlarını görmek istemeyen bazı kullanıcılar için hesapları sessize alma özelliği bulunmaktadır. Mesajlar kısmında bulunan sessize alma özelliği ile konuşmayı sessize alma özelliğini birçok kullanıcı bilir fakat bu özellikten birçok kullanıcı haberdar değildir.

Takip etmeye devam ettiğiniz ve paylaşımlarını görmek istemediğiniz hesapların paylaşımlarını sessize almak için yapmanız gerekenler şu şekildedir;

 • Hedef hesaba ait profile girmek ve sağ üst kısımda bulunan 3 nokta simgesine tıklamak
 • Karşınıza çıkan sessize al butonuna basmak ve görmek istemediğiniz paylaşım türü (gönderi, hikaye ya da tüm paylaşımlar) hangisi ise bu alanları sessize al yazan butona tıklamak

Veri tasarrufu

İnstagram kullanıcılarının yaşadığı sorunlar arasında veri kullanımı da bulunmakta. Özellikle internet kotası az olan paket sahiplerinin şikayet ettikleri bir durum olan veri kullanımı sorunu için de birçok kullanıcı tarafından bilinmeyen fakat İnstagram’da var olan bir çözüm bulunmakta.

Tıpkı telefonlarda şarjı az olan cihazların pil tasarrufu modu ile daha az şarj kullandığı gibi İnstagram uygulamasının fazla internet kullandığını düşünen kullanıcılar uygulamanın veri tasarrufu özelliğini kullanarak daha az internet ile uygulamayı kullanabiliyorlar.

Birçok kullanıcın bilmemeleri nedeni ile kullanmadığı bu özelliği aktif hale getirmek için;

 • Profiliniz üzerinden ayarlar bölümüne girmek
 • Hücresel veri kullanımı başlığına tıklamak
 • Aktif olmayan veri tasarrufu özelliğini aktif hale getirmek

adımlarını takip edebilirsiniz.

İnstagram Bilinmeyen Özellikler Listesi 2021 3 – instagram uygulama
İnstagram uygulaması

Hesaplardan bildirim almak

İnstagram üzerinde takip ettiğiniz ve paylaşımlarını kaçırmak istemediğiniz ya da paylaşımın yapılması ardından anında haberdar olmak için birçok kullanıcının bilmediği bir özellik İnstagram uygulamasında bulunmakta.

Bu özellik sayesinde paylaşımlarını hızlı görmek ya da kaçırmamak istediğiniz hesabın paylaşım yapması sonucunda İnstagram uygulamasından bildirim alabiliyorsunuz.

Bu özelliği aktifleştirmek için şu adımları uygulamalısınız;

 • Hedef hesabın profiline girmek
 • Üst kısımda bulunan zil işaretine tıklamak
 • Bildirim almak istediğiniz paylaşım türlerine ait bildirim özelliklerini aktif hale getirmek

Biyografinize farklı tipte yazılar ekleme

Bu özellik İnstagram uygulamasında bulunan bir özellik değildir. Bu nedenle birçok kişi tarafından nasıl yapıldığı bilinmeyen biyografide farklı tipte yazılar kullanma özelliği çok basit bir işlem ile gerçekleşebilir.

Eğer profilinizin biyografi kısmında farklı tipte ilgi çekici yazılar kullanmak istiyorsanız bunu basit bir şekilde şu adımlar ile gerçekleştirebilirsiniz;

 • Tarayıcınız üzerinden metinleri sizin için özelleştiren sitelere girmek
 • Biyografinizde bulunmasını istediğiniz metini buraya yazmak
 • Sitede bulunan yazı tipleri ile yazdığınız metni beğendiğiniz yazı tipine getirmek
 • Özelleştirdiğiniz metini kopyalayıp profilinizin biyografi kısmına yapıştırmak