İnstagram Hesap Çalma Nedir?

instagram

İnstagram hesap çalma, bir dönemler sosyal medya platformu olan Facebook’un popülerliğinden dolayı Google aramalarında “Facebook Hesabı Nasıl Çalınır?” Kelimesi tavan yapmıştı ve aylık yüzbinlerce kere aranıyordu. Günümüzde ise Instagram popüler olduğu için “İnstagram hesap çalma” Kelimesi tavan yapmış durumda. Instagram hesap çalmanın birçok yolu var phishing saldırıları, deneme yanılma yöntemler, zararlı yazılım saldırıları ve uzaktan erişim gibi yöntemlerle İnstagram hesap çalma mümkün.

İnstagram hesap çalma, için yapılan en yaygın saldırılardandır. Phishing Nedir? Diye soracak olursanız burda yazdığımız içeriğimizi okuyabilirsiniz. İnstagram hesap çalma için yapılan phishing saldırılarında genellikle Instagram’ın alan adına yakın bir sahte alan adı alınıyor. Örnek verecek olursak “helpcenter-instagram.com” (.net, .org ve .info) Gibi alan adları kayıt ediliyor. Daha sonra içerisine karşı tarafı kandırmak için sahte bir script kuruluyor. Bu scriptler genellikle mavi tik alma formu, telif hakkı formu ve güvenlik ihlali gibi inandırıcı karşı tarafı bazen sevindirecek bazen de panik havasına sokacak yöntemler kullanılıyor.

İnstagram hesap çalma, sahte İnternet sitesi hazırlandıktan sonra sahte bir e-posta adresi açılarak kullanıcıya özel bir e-posta içeriği hazırlanıyor. Daha sonra karşı tarafın e-posta adresi tespit edilerek hazırlanan sahte e-posta içeriği ve sahte İnternet sitesi gönderiliyor. İnstagram hesap çalma, Kullanıcı sahte İnternet sitesine inanarak bilgilerini giriş yapar ise saldırganın önüne bilgiler düşmüş oluyor.

İnstagram Hesap Çalma

İnstagram Hesabı Çalma Saldırılarından Nasıl Korunmalıyız?

İnstagram Hesabı Çalma, sizlere karşı sosyal medya hesaplarınıza veyahut farklı bilgilerinize erişmek için yapılan phishing saldırılarından sizler için aşağıda hazırladığımız listede ki adımlar uygulayarak korunabilirsiniz.

 • E-posta yoluyla gelecek olan saldırılar için Google’nin kendi e-posta servisi olan gmail.com‘u kullanmanız sizler için çok iyi olacaktır. Çünkü dünyanın en güvenli ve en hızlı e-posta servisidir. Sahte e-postaları ve sahte İnternet sitelerini tespit ederek sizlere gelen e-postaları spam (Gereksiz Posta) Kutusuna atmaktadır.
 • Sosyal medya hesaplarında veyahut farklı önemli bilgilerinizin erişilebileceği yerlerde iki faktörlü kimlik doğrulaması kullanmanız gerekmektedir. İki faktörlü kimlik doğrulaması açmanız en büyük koruma yöntemlerinden biri olacaktır. Saldırgan şifrenize ulaşsa bile giriş yaptığında hesaba erişim için size gelen kodlara ihtiyacı olacaktır.
 • Instagram, Twitter ve Facebook sizlere doğrulanmış rozet vermek için kesinlikle e-posta ile ulaşmaz. Bu başvuruyu global ajanslar aracılığı ile sizin yapmanız gerekmektedir.
 • Sizlere gelen e-posta uzantılarına ve alan adı uzantılarına dikkatlice bakın. Küçük harf oyunları ile sizlere resmi bir kurummuş gibi e-posta atabiliyorlar.

İnstagram hesabı çalma amaçlı zararlı yazılımlar ile yapılan saldırılar:

İnstagram Hesap Çalma Nedir? 1 – malware

İnstagram hesabı çalma, hassas bilgilerinize erişmek için kötü niyetli kişiler tarafından yapılan zararlı yazılım saldırıları ile sosyal medya hesaplarınız, banka hesaplarınız veyahut değerli bilgilerinize ulaşmayı hedeflemektedirler. Zararlı Yazılım Saldırıları Nedir? Telefonunuza, bilgisayarınıza veyahut bilgilerinizin bulunduğu teknolojik aletlere uzaktan erişim sağlamak için sizlere bir dosya, belge, doküman, program veya fotoğraf gönderebilirler. Bunu sizlere İnstagram hesabı çalma amaçlı sosyal medya hesabınıza mesaj atarak da, telefonunuza mesaj atarak da veya e-posta yolu ile atarak da gönderebilirler. Gönderdikleri belgenin veya yukarıda yazdığımız materyallerin içine zararlı yazılımlar yükleyebilirler siz bunları indirip açtıktan sonra kullandığınız teknolojik alete uzaktan erişim sağlayabilirler.

İnstagram hesabı çalma amaçlı yapılan zararlı yazılımlardan nasıl korunuruz?

 • Bilgisayarınızda, telefonunuzda veya diğer teknolojik aletlerinde anti-virüs yazılımlarınızı aktif edin. İmkanınız varsa ücretli sürümünü alarak 2 kat daha fazla güvenlik sağlayabilirsiniz. Anti-virüs sistemleri zararlı yazılımları tespit ederek engeller.
 • Bilmediğiniz ve güvenmediğiniz kaynaklarda dosya indirmesi yapmayınız.
 • Herhangi bir dosya indirdikten sonra anti-virüs yazılımlarına yükleyerek dosyayı baştan sona tarayınız.
 • Crack program, hile programı veya yasa dışı bir program indirmeyiniz çünkü %99 içlerine zararlı yazılım yerleştiriliyor.

İnstagram Çalma Amaçlı Kaba Kuvvet Saldırıları

İnstagram Hesap Çalma Nedir? 2 – bfattack

İnstagram çalma için yapılan en etkisiz ve en az kullanılan yöntemlerden biridir. Deneme yanılma yöntemi saldırganın hazırladığı bir şifre listesi ile İnstagram çalma amaçlı hesaplarınıza giriş denemesi yapar. Oldukça etkisiz bir yöntem olduğu herkes tarafından anlaşılmıştır. İngilizce adı “Brute Force Attack” Olarak geçmektedir. Çok etkisiz olduğu için bu saldırılardan korunmakta bir o kadar kolaydır. İnstagram çalma, geçtiğimiz haftalarda bir hacker ABD Başkanı Donald Trump’ın Twitter şifresini kaba kuvvet saldırısı yaparak bulmuştu. Şifresi çok kolay olduğu için 5. denemede hacker hesaba giriş yaptı.

İnstagram çalma için kaba kuvvet saldırılarından korunma yolları:

 • Şifrenizi zor yapın özel karakterler, sayılar ve büyük küçük harfler kullanın. Örnek; “[email protected]” Bu tür karmaşık şifreler kullanırsanız kaba kuvvet saldırısından hacklenme ihtimaliniz %1’in altına düşecektir.
 • Adınızı, soyadınızı, doğum tarihini, şehrinizi ve açık bilgilerinizi şifrenizde kullanmayınız.
 • İki faktörlü kimlik doğrulamasını her yerde aktif hale getiriniz.