İnstagram Hesap Kurtarma (2021)

insta

Instagram Güvenlik Sistemi

Bilgisayar korsanları kişi veyhaut önemli kurumların Instgram hesaplarını hedef alarak hacklemeye çalışıyor. Hackerlar hackledikleri hesapları tamamen ele geçirebilecek yöntemler kullanıyorlar fakat Instagram’ın sunmuş olduğu özellikler ve güvenlik sistemleri ile hem hesabınızı koruyabilir hem de çalınan hesabınızı geri kurtarabilirsiniz.
Bu yazımız da sizlere İnstagram hesap kurtarma ile ilgili adımlardan ve yöntemlerden bahsedeceğiz.

Instagram Hesap Güvenliği

Hackerlara ve kötü niyetli kişilere karşın Instagram hesabınızın güvenliğini en üst düzey seviye de sağlamak önemlidir. Her sosyal medya platformunun olduğu gibi Instagramın da belli başlı güvenlik sistemleri ve önlemleri vardır.

security

  • Karmaşık Şifre: Instagram hesabı açtığınız da şifrenizi karmaşık bir şekilde seçmeniz çok önemlidir. Son dönemlerde etkisi çok düşmüş olmasına rağmen kaba kuvvet saldırısı ile hesabınızın hacklenebilir. Şifreniz de adınız, soy adınız, telefon numaranız, doğum tarihiniz veyahut açıkça bulunabilecek bir bilginizin olmaması gerekmektedir. Şifre seçerken özel karekterler (?,$,*,%,#, vb.) Kullanmanız çok önemlidir. Bu tür karmaşık şifreler oluşturarak hesabınızın kaba kuvvet saldırı ile hacklenmesini %99 oranın da engellersiniz.
  • E-posta güvenliği: Instagram hesabı açarken sizlere e-posta adresiniz sorulmaktadır. Hesabınızın şifresini karmaşık seçmek ne kadar önemliyse hesabınıza kayıtlı e-posta adresinin de şifresini karmaşık seçmek bir o kadar gereklidir. Hesabınızı çalmak isteyen kötü niyetli kişiler e-posta adresinize ulaşabilir ve deneme yanılma yöntemiyle e-posta hesabınızı ele geçirebilir.
  • Phishing saldırıları: Bilgisayar korsanları hesaplarınızı hacklemek için e-posta adreslerinize ulaşıp sahte postalara atıyorlar. Genelde bu şifre yenileme, virüs ve mavi rozet alma ile ilgili oluyor. Phishing saldırıları dünya da en çok kullanılan saldırı türlerinden ve çok etkili. Bu saldırılardan korunmak için gelen e-posta adreslerini ve yönlendirilen siteleri araştırmanız gerekmektedir.
  • İki faktörlü kimlik doğrulaması: Hesabınızı korumak için en önemli ve en üst düzey güvenlik sistemidir. İki faktörlü kimlik doğrulamasından kısaca bahsedicek olursak hackerlar hesabınızın şifresine ulaşsa bile size gelen kod olmadan hesabınıza erişim sağlayamamaktadır. Popüler sosyal medya platformlarının hepsinde bu güvenlik sistemi farklı şekillerde mevcuttur. Kimlik doğrulamasını nasıl aktif edeceğinizi bu yazımız da gösterdim.

Çalınan Hesabı Kurtarma

instagram hesap kurtarma

Instagram hesabınızın güvenlik sistemlerini etkinleştirmeyip bir şekilde hesabınızı çaldırdığınız da ne yapacağınızı bilmiyorsanız bu yazı tam size göredir. Instagramın yakın bir zaman da getirdiği güvenlik sistemiyle hesabınızın telefon numarası, e-posta adresi ve şifresi değiştiği zaman kayıtlı e-posta adresinize bir posta gelmektedir. Gelen postada size verilen bağlantıya tıklayarak hesabınızın şifresini değiştirebilir ve tamamen güvene alabilirsiniz.

Hesabı çalınan çoğu kişi ne yapacağını bilmediği için arama motoru üzerinden “İnstagram hesap kurtarma” Kelimesini aratarak bir sonuca varmaya çalışıyor. Bu yazımız size hem rehber olacak hem de instagram hesap kurtarma ile ilgili bilgi verecektir.

Fakat bu getirilen güvenlik sisteminin açığı bulundu ve hackerlar tarafından güvenlik sistemi devre dışı bırakıldı. Instagram, yeni bir güvenlik sistemi getirerek kullanıcıların kullanımına sundu. Yeni getirilen güvenlik sisteminde hesabınızın kurucu e-posta adresi ve kurucu telefonu ile hesabınızı geri alabiliyorsunuz.

Yeni Güvenlik Sistemi

Hesabınız çalındıktan sonra Instagramın giriş yerine gelip şifremi unuttum bölümüne tıklayınız. Ardından çıkan sekmede kullanıcı adınızı yazarak devam ediniz. Daha sonra size bir ekran gelecektir e-posta veyahut telefon numarası ile şifrenizi yenilemeniz önerilmektedir. Fakat hackerlar bu güvenlik sistemini devre dışı bıraktığı için bunlar hiç bir işe yaramayacaktır. En aşağıda bulunan “Daha fazla yardıma ihtiyacım var” Kısmına tıklayarak hesabınızı güvene almak için bir bölüme erişebilirsiniz.

Çıkan sekme de size hesabınızın kurucu e-posta adresi ve telefon numaranızın bir kısmını göstermektedir. Bu sistemleri kullanarak hesabınızı güvene alabilir ve şifrenizi sıfırlayabilirsiniz.

Bu yazımız da hem Instagram güvenlik sistemlerinden hemde hesabınızı bu güvenlik sistemleri ile birlikte nasıl koruyabileceğinizden bahsettik. Yukarıda yazdıklarımızın tamamını eksiksiz bir şekilde yaparsanız hem hesabınızı %99 güvene alabilir hem de instagram hesap kurtarma ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.