İnstagram Kapanan Hesabı Açma

instagram

İnstagram kapanan hesabı açma

Son yılların en ünlü sosyal medya platformu İnstagram, Facebook sonrası sosyal medya gücünün en büyük kısmına sahip oldu ve artık milyonlarca insanın internet üzerindeki kimliği olmuş durumda. Sadece insanları kapsamayan bu platform şirketler, kurum ve kuruluşlar, platformlar vb. birçok alanın kimliği ve insanlara ulaşma yolu haline gelmiş durumda.

Tüm bu önemli özellikler ile kişilerin sahip oldukları hesaplarda kimlikleri kadar değerli hale geldi ve bu kimliklerin peşinde milyonlarca kişi bulunuyor. Bu kişiler tarafından yapılan sabotajlar ya da İnstagram tarafından yapılan hatalar sonucunda sahip olduğunuz İnstagram hesabınız kapatılabiliyor.
Bu yazımızda ‘’İnstagram kapanan hesabı açma’’ adı altında bu sorunu çözme yollarını listeledik.

İnstagram hesapları nasıl kapanır

İnstagram Kapanan Hesabı Açma 1 – kapanan hesap

Bu platformun öneminin artması ile birlikte önemli kurallarda getirildi ve topluluk kurallarına uymayan hesaplar kapatılmaya başlandı. Bu sayede artık toplum kurallarını ihlal eden kullanıcılara ait hesapların diğer kullanıcıları rahatsız etmeleri engellendi. Topluluk kurallarını ihlal eden hesapların diğer kullanıcılara denk gelmesi ve bu hesapların şikayet edilmesi halinde bu hesaplar İnstagram tarafından kapatılıyor ve bu hesabın sahibi artık bu hesapla İnstagram kullanamıyor.
Topluluk kuralları ihlal etme nasıl gerçekleşir

Bu kadar büyük bir platform olan İnstagram, kullanıcıların memnun kalması ve platform üzerinde topluma aykırı davranışlar sergilenmemesi için bir topluluk kuralları listesi oluşturmuştur. Bu kuralları ihlal eden hesaplar İnstagram tarafından kapatılır ve o saat den sonra kullanıcılar bu hesaba ulaşamaz. Bu topluluk kurallarını ihlal eden hesaplar belirli başlıklar altında kullanıcılar tarafından şikayet edilir ve şikayet edilme sebebi doğru ise bu hesap kapatılır. Bu başlıklar şu şekilde listelenir:

İnstagram Kapanan Hesabı Açma 2 – insta
 • İnstagram’da olmaması gereken içerikler paylaşıyor
 1. Sadece bundan hoşlanmadım: Bu madde İnstagram üzerinde karşınıza çıkan ve görmek istemediğiniz içerikler içindir. Bu madde ile bir hesabı ya da gönderiyi şikayet etmeniz durumunda bu tür içeriklerle karşılaşma oranınız azalır.
 2. İntihar, kendine zarar verme veya yeme bozuklukları: Bu madde bir hesap üzerinde kendine zarar veren, kendini öldürmeye yönelik hareketler içeren içerikleri şikayet etmeniz için vardır. Bu tür şeyler paylaşan bir hesabı bu madde adı altında şikayet ederseniz o hesap kapanacaktır.
 3. Yasal düzenlenmeye tabi veya yasadışı ürünlerin satışı: Bu madde ile şikayet edeceğiniz hesaplar, satışı için yasal izinler gerektiren ürünleri illegal bir şekilde yani izinsiz satan hesaplardır. Bu ürünlere kesici ve delici aletler, ilaçlar örnek verilebilir.
 4. Çıplaklık veya cinsellik: Bu madde +18 içerikler paylaşan hesaplar içindir. Bu tür içerikler paylaşılması Twitter’da olduğu gibi İnstagram’da serbest değildir ve bu içerikte paylaşım yapan hesaplar kapatılır.
 5. Nefret söylemi ve sembolleri: Bu madde argo, küfür, hakaret gibi şeyler içeren hesaplar içindir bu hesaplarda topluluk kurallarını ihlal ettiği için İnstagram tarafından kapatılır.
 6. Şiddet veya tehlikeli örgütler: Bu madde şiddet içerikli ya da terör örgütü gibi şeyler paylaşan hesaplar içindir.
 7. Zorbalık veya taciz: Bu madde bir kişiye zorbalık ya da taciz edilecek şekilde içerik paylaşan hesaplar içindir.
 8. Fikri mülkiyet ihlali: Bu madde telif haklarını koruyan bir maddedir bir başkasına ait içeriklerin kopyalanması durumunda kullanılır.
 9. Sahtekarlık veya dolandırıcılık: Bu madde dolandırıcı hesaplarının şikayet edilmesi için oluşturulmuştur.
 10. Yanlış bilgiler: Bu madde herhangi bir doğruluğu olan paylaşımları doğru gibi insanlara sunan hesaplar içindir.
 • Bir başkasını taklit ediyor
 1. Beni: Bu madde sizin hesabınızı kendine aitmiş gibi gösteren farklı bir hesap içindir.
 2. Tanıdığım birisini: Bu madde tanıdığınız birisinin hesabını taklit eden bir hesabı şikayet etmeniz içindir.
 3. Bir ünlü veya tanınmış kişiyi: Bu madde bir ünlünün hesabını taklit eden bir hesabın şikayet edilmesi içindir.
 • 13 yaşından küçük olabilir
 1. Hesap sahibinin 13 yaşından küçük olduğunu düşündüğünüz hesaplar içindir

Bir kişi nasıl hesabınızı kapatır

İnstagram Kapanan Hesabı Açma 3 – ihlal

İnternetin her alanında açık bulmayı başaran bilgisayar korsanları bu alanda da açık bulmuş ve bu açık birçok kişiye yayılmıştır. Bir kişiyi sabote etmek isteyen ve bunu İnstagram üzerinden yapmak isteyen bazı kişiler bazı yollar ile bu kişiye ait hesabı farklı yollar ile kapatmaya çalışır. Bu yollardan biri ise spamdır.
Spam ile kapatılan hesaplar birçok kişinin birçok hesap ile tek bir hesabı spam adı altında ya da herhangi bir şekilde şikayet edilmesi ile kapatılır. Bu kadar çok şikayetin ard arda gelmesi nedeni ile İnstagram bu hesabın topluluk kurallarını ihlal ettiğini düşünebilir ve kapatabilir. Bu yol ile hesap kapatma olasılığı çok yüksek değildir ve çok kullanılmaz.

Hesap kapatan kişilerin en çok kullandığı yol taklit ile hesap kapatmaktır. Bunu yapan kişiler şikayet edecekleri hesaptan daha eski tarihte açılmış ve yüksek takipçili bir hesaba o hesabı kopyalar ve bütün özelliklerini aynı hale getirmeye çalışır. Kullanıcı adını da o hesaba benzer bir ad yapar. Tüm bu işlemlerin ardından kapatmak istenilen hesabı taklit kısmından beni taklit ediyor seçeneği ile şikayet eder ve bu hesap yüksek ihtimal ile kapanır.
Sabotaj amaçlı kapatılan hesaplar genellikle bu şekilde yani İnstagram’ı yanıltacak şekilde yapılır ve bu durum birçok kullanıcıyı mağdur bırakmakta.

İnstagram kapanan hesabı açma nasıl gerçekleşir

instagram kapanan hesabı açma

Bir İnstagram kullanıcısına ait bir hesabı sabote amaçlı kapatan bir kişi tarafından mağdur edilmiş kullanıcıların hesabını tekrar açtırmaları için yapmaları gereken birkaç şey vardır. Listelediğimiz maddeler ile herhangi bir topluluk kuralı ihlali yapmayan bir hesabın kapatılması ardından kapatılan hesabın sahibinin bir ihlal yapmadığını İnstagram’a kanıtlaması gerekmektedir.


Hesapları şikayet etmek için yapılan maddeler itiraz kısmında da geçerlidir. Bu maddelerden ilk başlık olan ‘’İnstagram’da olmaması gereken içerikler paylaşıyor’’ başlığı adı altında kapatılan hesaplar için bu adresten itiraz formu gönderilmelidir,
https://help.instagram.com/contact/402592967178996


Şikayet kısmında yer alan ikinci başlık olan ‘’bir başkasını taklit ediyor’’ başlığı adı altında kapanan hesaplar için bu adrese form gönderilebilir;
https://help.instagram.com/contact/396169787183059


Şikayet kısmının üçüncü başlığı olan ‘’ 13 yaşından küçük olabilir’’ başlığı altında kapanan hesaplar için ise bu adrese form gönderilmelidir;

https://help.instagram.com/contact/730583250290732


Ayrıca İnstagram’ın sorun yaşayan kullanıcıları için oluşturdukları yardım merkezleri bulunmaktadır. Bu alanlara ulaşarak İnstagram üzerinde yaşadığınız sorunlarınız karşısında yardım alabilirsiniz. Yardım merkezi adresleri;


İNSTAGRAM YARDIM MERKEZİ FORM 1;
https://help.instagram.com/contact/606967319425038

İNSTAGRAM YARDIM MERKEZİ FORM 2;
https://help.instagram.com/contact/396169787183059

İNSTAGRAM YARDIM MERKEZİ FORM 3;
https://help.instagram.com/contact/1652567838289083