İnstagram Takip Engeli Kaldırma

İnstagram takip engeli kaldırma

İnstagram takip engeli kaldırma

Dünyaca ünlü sosyal medya uygulaması İnstagram’da bazı kullanıcıların yaşadığı sorunlar arasında takip engeli sorunu bulunmaktadır. Bu sorunla karşılaşmanın bazı sebepleri ve çözüm yolları bulunmaktadır. Bu sorunu yaşayan kullanıcılar genellikle takipçi sayısını arttırmak isteyen, hesabı kapanan ve yeni hesap açan, yeni hesap kullanmaya başlayan vb. kullanıcılardır. Bu kullanıcılar sorunlarını çözmek için listelediğimiz maddeleri kullanabilir ve yüksek ihtimal ile sonuç alabilirler.

İnstagram’da takip engeli nasıl yaşanır?

instagram-takip-engeli-kaldirma-2

İnstagram isimli dünyaca ünlü sosyal medya uygulaması dünya genelinde aktif olarak milyonlarca hatta milyarları geçen kullanıcı sayısına sahip. Bu kadar ünlü olan bu uygulama günümüzde birçok alanda oldukça önemli hatta milyonlarca insan için bir iş kapısı olmuş durumda. Birçok insan ve şirket bu uygulama üzerindeki başarısı sayesinde yüksek rakamlarda para kazanıyor ve ismini çok daha fazla kişiye duyuruyor.

Uygulamanın önemi bu kadar artınca bu uygulamada yaşanan sıkıntılar insanlar için önemli bir sorun haline gelmeye başladı. Bu sorunlardan bir de takip engeli sorunu.

Takip engeli neden yaşanır sorusuna gelecek olursak, takip engeli aslında İnstagram tarafından alınan bir önlemdir fakat bu önlem bazı zamanlarda kullanıcıları mağdur bırakan bir sorun haline gelmeye başlamış durumda. Sahip olduğunuz hesabın takip engeli yeme sebebi yüksek ihtimalle kısa sürede takip ettiğiniz ya da takipten çıktığınız hesap sayısının belli bir sayıyı aşmasıdır. Örneğin bir hesap ile 5 dakikada 500 hesap takip etmeniz ya da takip ettiğiniz 500 hesabı takipten çıkmanız takip engeli yemenize sebep olabilir.

İnstagram neden böyle bir önlem almış?

instagram-kullanim

Birçok kullanıcıyı mağdur bırakabilen ve kullanıcılar için çok mantıksız gelen takip engeli aslında İnstagram tarafından alınan bir sahte hesap önlemidir. Bu önlem İnstagram uygulaması tarafından sahte bir hesap açıp birçok insana takip isteği atarak dikkat çekip takipçi kazanma yöntemi gibi hileleri engellemek için alınmıştır.

Bu şekilde takipçi sayısını yükselten kişiler belirli bir takipçiye ulaşmaları ardından hesabı satarak bu işi bir gelir kaynağına dönüştürebilirler. Bu nedenle aynı hesap üzerinden kısa süre içerisinde belirli bir sayıda hesaba takip isteği göndermek veya takip etmek hesabın takip engeli almasına yol açar. Birçok hesabı takipçi kazanmak amacı ile takip eden hesap sahipleri bir süre sonra takip ettikleri hesapları takipten çıkarırlar. Bu sebep ile de hesap takip engeli alabilir.

Bu önlemin alınma sebeplerinden biri ise ‘’Bot’’ takipçi sistemlerini önlemek içindir. Bazı İnstagram kullanıcıları çeşitli sistemler ile birçok sahibi olmayan sahte hesap açarlar ve bu hesaplar ile yine yapılan sistem sayesinde bir hesabı takip edebilirler.

Bu şekilde takipçi kazanan hesaplar için ‘’Bot Atılmış’’ ifadesi yaygın olarak kullanılır. Bu sistemi yapan kişiler sahip oldukları hesapların takipçi sayısını bu şekilde yükseltir veya bazı kullanıcılardan hesaplarının takipçi sayısını yükseltmeleri karşılığında para talep ederek bu işi gelir kaynağına dönüştürebilirler. Takip engeli önlemi ile bu tarz hesaplar İnstagram tarafından engellenmeye çalışılmıştır ve bu önlem bu sistemlere karşı oldukça etkili olmuştur fakat her şeye rağmen başarılı bir şekilde bu sistemi devam ettirebilen kişiler bulunmaktadır.

Bu önlem işe yarıyor mu?

instagram-kullanimi

İnstagram’ın aldığı bu önlem ne kadar düzgün çalışsa da amaçlanan sahte hesapların takipçi kazanamamasını sağlama hedefine ulaşamamakta. Kullanıcılar sahip oldukları sahte hesapların takipçi sayısını yükseltmek için bu önleme yakalanmadan birçok hesabı takip etmeye ve takipçi kazanmaya devam ediyorlar.

Bu sorunla kimler karşılaşır?

İnsatgram tarafından alınan bu önlem her ne kadar mantıklı ve alınması gereken bir önlem olsa da bazı kullanıcılar için bir sorun haline geliyor ve kullanıcıları zor durumda bırakabiliyor.

Bu sorun ile karşılaşan kullanıcıların hesapları şu nedenler ile takip engeli alabiliyorlar.

  • Çeşitli nedenlerle hesabı kapanan ve açtığı yeni hesap ile eski hesabında takip ettiği hesapları kısa bir sürede takip etmek
  • Takip ettiği hesaplar arasında kullanılmayan, artık takip etmek istemediği vb. hesaplar bulunması nedeni ile birçok hesabı kısa süre içerisinde takipten çıkmak
  • Takip ettiği birçok hesap tarafından geri takip almamak

Bu sorun ile karşılaşmamak için ne yapmalıyız?

Öncelikle bu sorunu yaşamamak için yeni açtığınız ya da sahip olduğunuz hesap ile normal bir şekilde istediğiniz hesapları takip ederken hızlıca birden çok hesabı kısa süre içinde takip etmemeli ve her takip ettiğiniz hesabın ardından farklı bir hesabı takip etmek için kısa süre beklemelisiniz.

Hesabınız yeni açmanız gibi sebeplerden dolayı takip edeceğiniz hesap sayısı fazla ise bu hesapları takip engeli yaşamamak için belirli aralıklar ile takip etmelisiniz. Örnek olarak, eğer 1000 hesabı takip edecekseniz aynı gün içinde her bir saat de 100 hesap olarak 5 saat içinde 500 hesap takip eder ve bir sonraki gün de bu şekilde sayıyı 1000’e tamamlar iseniz hesabınızın takip engeli alma olasılığı düşüktür. Fakat bu şekilde her gün yüzlerce hesabı takip ederseniz belirli bir süre sonra takip engeli sorunu ile karşı karşıya kalırsınız.

Aynı sorunu birçok hesabı kısa süre içinde takipten çıkarak da yaşayabilirsiniz bu neden ile bu sorunu yaşamamak için tıpkı takip ederken yapıldığı gibi takipten çıkacağınız hesap sayısı fazla ise de belirli aralıklar ile bu hesapları takipten çıkmanız gerekir.

Takip engeli ne kadar sürer

instagram

Birçok yerde herhangi bir işlediğiniz suç ya da yaptığınız hata sonucunda aldığınız ceza miktarı yaptığınızı tekrarlamanız durumunda katlanarak artar. İnstagram’ın takip engeli önlemi için de bu konu geçerlidir.

Çeşitli nedenler ile takip engeli alan bir hesabın takip engeli ilk olarak saatler içerisinde açılır ve tekrar istediğiniz hesabı takip edebilirsiniz. Fakat tekrar takip engeli almanıza neden olan işlemi gerçekleştirmeniz halinde daha uzun süreli bir engel ile karşı karşıya kalırsınız ve takip engeli almanıza sebep olan işlem ilk sefere göre daha hızlı fark edilir.

İlk defa aldığınız takip engeli saatler sürerken her bir takip engeli aldığınızda bu süre günler, haftalar hatta belirli bir sayıdan sonra aylara kadar çıkabilir ve aylar boyunca bu hesap ile hiçbir hesabı takip edemezsiniz.

Bir kere takip engeli alan bir hesap ile daha uzun süreli bir takip engeli yaşamamak için engelin açılması ardından dikkatli olmalı ve bir süre boyunca toplu bir şekilde hesap takip etmemeye dikkat etmelisiniz.

İnstagram takip engeli kaldırma nasıl yapılır?

instagram takip engeli kaldırma

Çeşitli nedenler ile takip engeli alan hesaplar için takip engeli kaldırma işlemi oldukça zordur. İlk ya da ikinci kez takip engeli alan hesabın engeli kısa sürede açılır fakat bu süreyi beklemek istemeyen kullanıcılar çeşitli yöntemler ile bu engeli kaldırabilir. Takip engeli alan hesap ile uygulamanın ‘’bizimle paylaş’’ kısmına girip neden takip engeli aldığınızı açıklayabilirsiniz. Bu açıklamaya örnek olarak, ‘’eski hesabımın kapatılması, çalınması nedeni ile bu hesabı açtım ve eskiden takip ettiğim hesapları ard arda takip etmem nedeni ile hesabım takip engeli aldı’’ açıklaması yapılabilir.

Farklı bir açıklama örneğinde ise, ‘’takip ettiğim hesaplar arasında birçok kullanılmayan, farklı bir kullanıcı tarafından kullanılmaya başlanan, artık takip etmek istemediğim vb. hesap bulunması sebebi ile hepsini toplu bir şekilde takipten çıktım bu nedenle hesabım takip engeli aldı’’ gibi konular verilebilir.

Bu şekilde ‘’bizimle paylaş’’ kısmından bir açıklama yapmanız ile yetkililer tarafından yaptığınız açıklamanın mantıklı bulunması sonucunda hesabınızın takip engeli kaldırılabilir. Fakat bu sistemin birçok defa takip engeli yaşadığınız bir hesap için sonuç verme olasılığı çok düşüktür.

Bilgisayar üzerinde takip engeli yaşanmıyor mu?

Kesin olmayan söylentilere göre bilgisayar üzerinden İnstagram’a giriş yapılması ile birçok hesabı takip etmek ya da birçok hesabı takipten çıkmak hesabın takip engeli almasına neden olmamaktadır. Bu durum kesin değildir fakat İnstagram uygulamasının genellikle mobil üzerinden kullanılması ve şirketin mobil alana daha çok ilgi gösteresi nedeni ile bilgisayar üzerinden yapılan bu işlemler kolayca yakalanamıyor ya da daha zor yakalanıyor olabilir. Fakat bu iddialar sadece söylentidir ve bu konu ile ilgili kesin bir sonuç yoktur.

Listelediğimiz konularda bahsettiğimiz işlemleri uygular ve dikkat etmeniz gereken kurallara uyarsanız sahip olduğunuz hesabın takip engeli alma olasılığı oldukça düşüktür ve takip engeli almış hesabınız için ‘’İnstagram takip engeli kaldırma nasıl yapılır’’ başlığında bahsettiğimiz işlemi uygulayabilirsiniz.