Instagram’dan DM Açıklaması

instagram dm açıklaması

Instagram’dan açıklama

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya uygulaması Instagram tarafından yapılan açıklamada Direct Message (DM) hakkında yeni kurallar ile ilgili açıklamalar yapıldı. Yapılan açıklamada artık DM mesajlarında nefret söylemi kullanan kullanıcılara karşı yaptırımlar uygulanacağı da açıklandı.

direct message

Nefret söylemi nedir, Intagram’da nefret söyleminin cezaları nelerdir

Nefret söylemi, yapılan konuşmada ya da görselde herhangi bir kişiye, ırka, dine, gruba vb. her şeye karşı aşağılayıcı bir söz ya da resim kullanımı gerçekleşmesidir. Bu tür konuşmalar İnstagram’da yorum ya da profilde bulunduğu takdirde ‘’nefret söylemi ya da sembolleri’’ kategorisi altında şikayet edilebilir ve şikayet konusu İnstagram tarafından incelenip doğrulanması durumunda bu işlemi gerçekleştirmiş kullanıcının paylaşımı kaldırılır ya da hesabı kapatılabilir.

instagram nefret söylemi

İnstagram’ın DM bölümü için yeni nefret söylemi düzenlemesi

İnstagram her ne kadar yapılan yorum ve paylaşımlarda bulunan nefret söylemi ya da sembolü içeren içerikleri kaldırsa ve hesapları kapatsa da mesaj bölümünde yapılan nefret söylemi içeren konuşmalara ya da nefret söylemi içeren paylaşımlara kullanıcıların özeli olduğu için fazla müdahale edemiyordu. Fakat müdahale edilemediği için bu alanda gerçekleşen nefret söylemi içerikli paylaşımlar oldukça arttı ve bu duruma engel olunması gerekmeye başladı.

Bu sorunların artması doğrultusunda İnstagram bu konu ile ilgili yeni bir karara vardı ve bu karar ile DM bölümünde gerçekleşen nefret söylemi kullanımının azaltılması planlanıyor.

İnstagram tarafından yapılan açıklamalara göre artık mesaj bölümünde gerçekleşen nefret söylemi durumlarında bu işlemi gerçekleştiren hesabın bir süreliğine mesaj bölümünü kullanması engellenecek ve kısıtlamanın kaldırılması ardından tekrar bu durum ile karşılaşılması halinde hesap kalıcı olarak kapatılacak.

Ayrıca bu durum ile karşılaşan kullanıcının farklı bir hesap ile DM kullanmaya devam etmek için açtığı hesaplarda tespit edilip otomatik olarak kapatılacak.

instagram

Instagram kısaca dm atmak için açılan tüm hesapların tespit edilip süresiz bir şekilde kapatılacağını açıkladı. DM atmak için açılan hesapların çoğu genellikle sahte “Instagram” sayfaları olmakta. Bilgisayar korsanları Instagram’a benzer bir hesap oluşturarak kullanıcılar dm atarak bilgilerini çalmaya çalışıyor. Geçtiğimiz aylar da çıkan bu yeni oltalama yöntemi yüzünden birçok kullanıcı ve birçok ünlü firmanın Instagram hesapları hacklendi.

Daha önceleri Instagram adına sahte e-postalar atarak kullanıcı ve firmaların hesaplarını çalan bilgisayar korsanları şimdi de yeni yöntem geliştirerek dm atma yöntemi ile kullanıcıların hesaplarını çalmaktadır.