İnternet Dolandırıcıları Fırsat Kolluyor

dolandirici

İnteret Dolandırıcıları Pandemi Sosyal Destek Para Yardımı Adı Altında Dolandırıcılık Yapıyor!

Dünya genelinde yayılan Koronavirüs nedeniyle bir çok iş yeri ve bir çok insan olumsuz bir şekilde etkilendi ülkeler vatandaşlarına belirli miktar ödeme sağlayarak biraz da olsa destek vermeye çalışıyor fakat internet dolandırıcıları Pandemi Sosyal Destek Para Yardımı adı altında dolandırıcılık yapıyor.

İnternet dolandırıcıları tarafından gelen sms’de “Devlet 3000TL destek veriyor ben aldım sizde alabilirsiniz diyerek bir site linki bırakıyor pandemisosyalparadestek.com adlı siteye giriş yaptıktan sonra telefonunuza direkt olarak .apk uzantılı bir dosya iniyor virüs içeren bu dosya açıldıktan sonra telefonunuza erişim sağlanabiliyor internet dolandırıcıları telefonunuza erişim sağlayarak banka hesaplarınızı boşaltabilir ve diğer tüm olumsuz işlemleri yapabilirler.

sms

Sahte Web Sitesi Açılıyor

Dolandırıcılık için açılan site google tarafından tespit edilmiş ve Kırmızı ekran yani güvenlik hatası ile bizi karşı karışaya bırakıyor ekranda yazan açıklamada sitenin zararlı yazılımlar barındırdığını ve tehlikeli olduğu söyleniyor.

Dolandırıcılık için açılan sitede Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın fotoğrafı ve açıklaması bulunuyor. Dolandırıcılar böle yaparak ağına almaya çalıştıkları insanlara güven vermeyi amaçlıyor.

google

Türk Hosting Firmasında Barınıyor!

Dolandırıcılık için açılan sitenin whois kaydına bakıldığında Güzel Hosting adlı türk hosting firmasında barındığı ortaya çıkıyor devlet yetkilileri yapacağı herhangi bir suç duyurusunda dolandırıcılık için siteyi açan kişi veya kişileri kolayca yakalayacak gibi gözüküyor.

nameservers

İnternet dolandırıcıları artık insanları ağına düşürmek için bin bir türlü yöntemler deniyor bazen bağış kampanyası bazen de bunun gibi devlet tarafından verilecek bir yardım gibi gösteriliyor.