İnternet Dolandırıcıları Sahte Sayfa Açıyor

kredi kartı

İnternet dolandırıcıları akıl almaz bir yönteme daha imza attı vatandaşları dolandırmak ve haksız kazanç elde etmek için her yolu deneyen dolandırıcılar bu sefer de Cumhurbaşkanlığı adına facebook sayfası oluşturdu ve sahte bir İnternet sitesi hazırlayarak vatandaşların kredi kartı bilgilerini ele geçirmeye çalışmışlardır. Facebook üzerinden yaptıkları paylaşımda Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafını paylaşarak kendi hazırladıkları sahte İnternet sitesini paylaştılar. Yaptıkları paylaşıma birçok tepki geldi ve çoğu kişi bunun bir dolandırıcılık girişimi olduğunu anladı.

Sahte İnternet Sitesi Hazırlıyorlar!

İnternet dolandırıcıları tarafından hazırlanan sahte İnternet sitesinde vatandaşların kredi kartı numarası, ay ve yıl bilgileri ve cvv kodu isteniyor. Vatandaşlar bu bilgileri yazarak kartını sorguladığını sanıyor fakat sahte olarak hazırlanmış İnternet sitesinde vatandaşların yazdığı bilgiler siteyi hazırlayan dolandırıcıların ellerine geçiyor. İnternet dolandırıcıları bir süre önce hazırladıkları sahte İnternet sitelerin de devletin pandemi nedeni ile 1000 TL yardım dağıttığını söyleyerek vatandaşların telefonlarına zararlı yazılımlar aktarmaya çalışmışlardı. Dolandırıcılar hem insani hem de vatani duyguları sömürüyor şehitler adına, yakın zaman da gerçekleşen İzmir depremi adına ve Elazığ depremi adına sahte İnternet siteleri hazırlayarak masum vatandaşların kredi kartı bilgilerini ele geçirmişlerdi.

sahte internet sitesi

İnternet Sitesinin Sahte Olduğunu Nasıl Anlayacağız?

Bir İnternet sitesini sahte olduğunu gerçek bir kuruma ait olmadığını birçok farklı yollardan anlayabilirsiniz. Devlet sizden asla kredi kartı bilgilerinizi istemez Cvv kodu gibi erişim sağlayabileceği bilgileri doğrudan sizi arayarak veya size bir şekilde ulaşarak istemez. İnternet sitelerinin resmî olup olmadıklarını alan adının uzantısından anlayabilirsiniz gov.tr, edu.tr ve meb.tr gibi alan adı uzantıları devlet kurumları tarafından gerekli evrak, belge ve yasal işlemler sonucu alınabiliyor normal bir vatandaşın yukarıdaki alan ad uzantılarına sahip olması söz konusu değildir. Devlet tarafından yapılacak olan herhangi bir yardım veya yardım kampanyası televizyon kanallarında da çıkacaktır resmî haber kanallarına bakarak da teyit alabilirsiniz.

hacker

Siber Suçlar Geniş Kapsamlı Operasyonlar Düzenliyor!

Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı tarafından birçok ilimiz de İnternet dolandırıcıları için geniş kapsamlı operasyonlar düzenliyor. Jandarma ve Emniyet teşkilatları birçok başarılı operasyona imza atmış durumdalar devlet aleyhine bir yazı, dolandırıcılık yöntemleri, yasa dışı paylaşımlar ve devlet büyüklerine sosyal medya üzerinden edilen hakaretler ile ilgili operasyonlar düzenliyorlar yakın zaman önce Jandarma Genel Komutanlığı Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen operasyonlar ile yüzlerce İnternet sitesi Türkiye genelinde erişime engellenmişti. Yapılan kapsamlı çalışma da 685 yasa dışı İnternet siteleri erişime kapatıldı bu haberimizi okumak için buraya tıklayarak gidebilirsiniz.

İnternet Dolandırıcılarının Oyununa Gelmeyin!

Türkiye’de bir dönemler telefonla arayarak kendini polis ve savcı gibi tanıtarak yüz binlerce lira isteyen dolandırıcılık yöntemi popüler olmuştu ve birçok dolandırıcı tarafından kullanıldı. Uzun süre haber kanalların da yeni dolandırıcılık yöntemiyle ilgili haberler yer aldı her gün onlarca vatandaş mağdur oluyordu. Bu yöntem her ne kadar artık bilinse de birçok vatandaş tarafından inanılmasa da hayla mağdur olan vatandaşlarımız olmaktadır. İnternet dolandırıcıları vatandaşları dolandırmak için türlü türlü yöntemler uygulayabiliyor devlet adına mesaj atmış gibi gösterebiliyor özel hatlardan arama yaparak kendini resmî bir kurummuş gibi gösterebiliyor o yüzden güvenmediğiniz hiçbir mesaja, aramaya veya iletiye inanarak işlem yapmayınız.