İnternet Güvenliği Nedir? 2020

internet güvenligi

İnternet Güvenliği Nedir?

Adına hitaben birçok kişi İnternet güvenliğini sadece arama motorlarından ibaret olduğunu zannetmektedir. Fakat İnternet güvenliği çok geniş bir kavramdır içinde ağ güvenliği, bilgisayar güvenliği, mobil güvenlik ve işletim sistemi güvenliği gibi bir çok kategori barındırır. İnternet güvenliği tehdit eden birçok açık bulunmaktadır bunlardan bazıları fidye virüsü, keylogger, trojan vb. gibi zararlı yazılımlar aracılığı ile bulaşan virüslerdir. Şimdi sizlere İnternet güvenliğini hakkında bir kaç bilgi vereceğiz.

1-Ağ Güvenliği

İnternet Güvenliği Nedir? 2020 1 – network

Ağ güvenliği ne demek? Ağ güvenliği, bilgisayar ağına ve erişimi mümkün kılınan ağlara eriştikten sonra yanlış kullanımını engellemek amacıyla belirli politika üzerinden sağlanan güvenlik işlemidir. Ağ güvenliğini bazı zararlı yazılımlar tehdit etmektedir bunlardan bazıları; keylogger, fidye yazılımı, kötü amaçlı yazılım, casus yazılım, truva atı ve sql enjeksiyonu gibi faaliyetler ağ güvenliğini tehdit etmektedir. Güvenlik olarak da birçok güvenlik tekniği ve sistemi bulunmaktadır. İki faktörlü kimlik doğrulaması, anti virüs yazılımları, mobil için güvenli ağ geçidi ve veri merkezi güvenlik duvarı gibi birçok teknik ile korunabilmektedir.

Ağ Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur?

Network (Ağ) Güvenlik uzmanı olmak için 4 yıllık eğitim verebilen bilgisayar mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme mühendisliği ve Elektrik Elektronik Mühendisliği gibi bölümlerden lisans derecesi alarak mezun olmak gerekmektedir.

Ağ Güvenliği Uzmanı Nitelikleri Nedir?

  • 1- Problemleri çözmek için çaba sarf etmesi ve çözüm üretebilmesi.
  • 2- Planlı hareket etmesi ve iş takibi becerisinin yüksek olması.
  • 3- Analiz yapabilme ve detaylı raporlama konularında uzman olmak.
  • 4- Ekip çalışmasına uyum sağlaması ve sadık kalması.

Ülkemizde Ağ Güvenlik Uzmanlarının ortalama maaşı aylık 7.870 TL’dir. Önü açık gelişen bir meslek olan Ağ Güvenlik Uzmanlığı gençlerin listesine girmeye başladı bile.

2- Bilgisayar Güvenliği

İnternet Güvenliği Nedir? 2020 2 – computer

Bilgisayar güvenliği çevrim içi ortamlarda paylaşılan herhangi bir belgenin, dosyanın, resmin veyahut verinin güvenli bir şekilde karşı tarafa ulaşmasını ve aynı zamanda yapılacak olan zararlı yazılım saldırılarına karşı belirli güvenlik politikasını ele alarak hareket etmesine denir. Bilgisayar güvenliğini yukarıda belirttiğimiz gibi aynı ağ güvenliği kadar birçok etken tehdit etmektedir. Tehdit oluşturan güvenlik türlerini tekrardan yazmayacağım Ağ Güvenliği ve Bilgisayar Güvenliğini hemen hemen aynı zararlı yazılımlar tehdit etmektedir.

Bilişim Güvenlik Uzmanı Nasıl Olunur?

Bilişim Güvenlik Uzmanı İnternet ortamında veyahut bir bilgisayarda meydana gelebilecek zararlı yazılımları engellemek amacıyla belirli teknik ve beceriler kullanır. Bilgisayara bulaşmış olan zararlı yazılımları da temizlemekte becerili olan ve anti virüs sistemleri geliştiren kişilere denir.

Bilişim Güvenlik Uzmanının Yaptığı Bazı İşler

  • 1- Ağ Güvenliğini devamlı olarak sağlamak.
  • 2- Bilgisayar Güvenliğini devamlı sağlamak.
  • 3- İnternet ortamı için veya çalıştığı kurum/kişi için güvenli bir altyapı oluşturmak.
  • 4- Yapılan herhangi bir saldırıda zararlı yazılımları ağlardan uzak tutmak ve devre dışı bırakmak.
  • 5- Sürekli kendini geliştirerek yeni ortaya çıkan zararlı yazılımlara karşı özgün teknik oluşturmak.

Ülkemiz de Bilişim Güvenlik Uzmanının ortalama maaşı aylık olaraktan 6.240 TL’dir. Bilişim Uzmanı olmak içinde aynı Ağ Güvenliği uzmanı olmak için 4 yıllık eğitim veren Bilgisayar mühendisliği gibi ilgili bölümlerden lisans derecesi ile mezun olmanız gerekmektedir.

3- Mobil Güvenlik

İnternet Güvenliği Nedir? 2020 3 – siberguvenlikuzmani

Akıllı telefon kullanımı ile ortaya çıkmış olan bir güvenlik çeşididir. Mobil sistemlerde aktarılan veya saklanan verilerin güvenli bir şekilde karşı tarafa ulaşması sağlanmaktadır. Mobil güvenliği ihlal ve tehdit eden birçok unsur bulunmaktadır. Yukarıda belirtilen güvenlik tehditleri ile aynıdır. Güvenli korunma için ise iki faktörlü kimlik doğrulaması, güvenli kodlama, veri şifreleme ve saldırı tespit sistemleri kullanılmaktadır.

Mobil güvenlik uzmanı diye bir meslek olmadığı için bu güvenlik çeşidi Siber Güvenlik Uzmanlarının alanına girmektedir.

Siber Güvenlik Uzmanı Kime Denir? Nasıl Olunur?

Siber Güvenlik Uzmanı, Linux komutları, python programlama dili, TCP/IP İnternet protokolleri ve işletim sistemlerinin mantığını kavramış üzerinden teknik çalışma yapmış herhangi bir sistemi bozabilecek ve düzeltebilecek düzeyde olan kişilere Siber Güvenlik Uzmanı denir. Siber Güvenlik Uzmanları yeni çıkacak olan saldırı çeşitleri ve zararlı yazılımlara karşı bilgilerini sürekli olarak güncellemek zorundadırlar.

Siber Güvenlik Uzmanı olmak için 4 yıllık eğitim veren Elektrik Elektronik Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği gibi bölümlerde lisans derecesinden mezun olmak gerekmektedir. Siber Güvenlik Uzmanlarının maaşı ise ülkemiz de aylık olarak ortalama 6.530 TL’dir en yüksek ise 9.940 TL olarak ölçülmüştür.

İnternet Güvenliği gibi birçok önemli dalda ve mesleklerle ilgili yazı okumak istiyorsanız yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.