İnternette Güvenli Alışveriş Yapmak

internet

İnternette Güvenli Alışveriş

Günümüzde birçok insan alışveriş için interneti kullanıyor. İnternetten alışveriş insanların işini oldukça kolaylaştırıyor. Bu alışveriş yöntemi insanların işini ne kadar kolaylaştırsa da bazı zamanlarda alışveriş yapan kişiler için riskli olabiliyor.

Bu riskler nelerdir:

Güvenli Alışveriş yaptığınız site siber saldırıya uğrayabilir ve bu siber saldırıyı yapan kişiler kredi kartı ve alışveriş yaparken kullandığınız kişisel bilgilerinize ulaşabilir.

Güvenli Alışveriş yaptığınızı sandığınız sitenin sahipleri dolandırıcı olabilir aldığınız ürünü göndermeyebilir ya da maddi değeri aldığınız üründen daha az olan bir ürün gönderebilir.
Aldığınız ürün eğer kıyafet, ayakkabı vb. bir ürün ise ve bu ürün size uygun değil ise bazı sitelerde bu ürünleri değiştirme sıkıntısı ile karşılaşabilirsiniz.
Yaptığınız bir alışverişte aldığınız ürün bozuk, defolu, kırık gelebilir. Bu ürünü geri iade etme hakkınız vardır fakat bazı satıcılar bu konuda sorumluluk kabul etmez ve ürünü geri iade almayabilir.

güvenli alışveriş

Bu durumlarla karşılaşmamak içi ne yapmalıyız?

İnternetten yaptığınız alışverişlerde alışveriş yaptığınız siteyi araştırmamız gerekir.
Alışveriş yaptığımız site ile ilgili kullanıcıların yaptıkları yorumları okumalıyız.
Aldığımız ürünün yorumlarına ve puanlarına dikkat etmeliyiz. Ürün ile alakalı şikayetleri okumalı ve hakkında çok şikayet bulunan ürünü satın almamalıyız.
Bilinmeyen, güvenli olmayan sitelerden alışveriş yapmamalıyız.
Alışveriş sitelerindeki satıcılara dikkat etmeliyiz düşük puanlı satıcılardan çakma ürün gönderme riskine karşı alışveriş yapmamalıyız.

Maaşınızı aldığınız içinde sürekli para bulundurduğunuz kredi kartları ile alışveriş yapmamalı bu kartları online alışverişe kapatmalısınız.

Sanal Kart Kullanımı

İnternetten alışverişte kullanmak için bir sanal kart ya da farklı bir yerde kullanmadığınız bir kart almalı ve bu kartın içinde alışveriş sonrasında para bırakmamalısınız. Aldığınız ürünün ortalama fiyatına dikkat etmeli ve aynı ürünün ortalama fiyatının çok altında olan ürünleri satın almamalısınız. Bu ürünlerin çakma olma riski ya da satıcılarının dolandırıcı olma riski oldukça fazladır.
İnternetten aldığınız ve sorun yaşadığınız ürünlerde satın aldığınız site yaşadığınız sorunu çözmez, ürün değişikliği ya da para iadesi yapmaz ise Tüketici Hakem Heyeti’ ne başvurmalısınız.