İşletim Sistemlerinin Kullanım Oranları

os

İşletim Sistemlerinin Kullanım Oranları Açıklandı

Masaüstü ve Dizüstü bilgisayarlardaki işletim sistemlerinin kullanım oranları açıklandı. Microsoft Windows’un büyük bir oranda hakimiyeti bulunuyor 2014 yılında Windows XP’ye desteğini kesmesine rağmen milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Windows XP 2001 yılında piyasaya sürülmüştür 2014 yılında desteğinin kesilmesine rağmen çok sevilmiş ve hala kullanan milyonlarca insan var.

işletim sistemi

En Güncel İşletim Sistemleri

Microsoft’un 2015 yılında piyasaya sürdüğü en güncel işletim sistemi olan Windows 10 verilere göre %56 ile en çok kullanılan işletim sistemi olarak belirlenmiş. Ardından ise ikinci sırada %27 gibi büyük bir oranla Windows 7 var halen bir çok kişinin göz bebeği olan Windows 7 milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor bazen Windows 10’dan sıklıp Windows 7’ye geçenler bile oluyor. Windows XP ise %1.25 gibi küçük bir oranla en çok kullanılan işletim sistemleri listesinde yerini alıyor küçük bir oran olmasına rağmen milyonlarca kişi kullanmaktadır.

Microsoft’un Başarısı!

Diğer işletim sistemleri Windows 8 %0,58 gibi az bir oranla kullanılırken onları %0,42 ile ChromeOS ve hemen en son olarak %0,12 ile Windows vista takip ediyor.

Microsoft’un büyük bir hakimliği bulunduğu apaçık bir şekilde ortada.
Şuan dünya genelinde 2 milyardan fazla bilgisayar bulunduğu tahmin ediliyor ve Windows XP’nin 25 milyon bilgisayar üzerinde kullandılığı düşünülüyor.