Kaba Kuvvet Saldırılarından Korunma

hacker

Kaba Kuvvet Saldırısı Nedir?

Kaba Kuvvet Saldırısı bir çok kullanıcı adı ve şifrenin bir araya gelmesi ile programlar veya yazılımlar aracılığı ile deneme yanımla yöntemiyle şifreleri kırmaktır. Bu tip saldırılar günümüzde çok fazla kullanılmasa da hala etkili bir saldırı yöntemidir. Bu saldırı yöntemi ile bir çok özel kurumlar, devletler, şirketler ve hesaplar hacklene biliyor.

kaba kuvvet

Kaba Kuvvet Saldırısından Nasıl Korunabiliriz?

Kaba Kuvvet Saldırılarından korunmanın en kolay ve en etkili yolu kolay şifreler kullanmamanızdır örneğin admin – admin veyahut admin123 – admin123 gibi kullanıcı adı ve şifreler kullanmayınız ayrı olarak kullanıcı adı ve şifreniz aynı olmasın. Kısacası basit şifreler kullanmayınız karmaşık örneğin; “100203__??$½£$” gibi karmaşık tahmin edilmesi imkansız şifreler kullanınız hesaplarınızda bu tür şifreler kullanırsanız kaba kuvvet saldırlarını engellemiş olursunuz. Peki sitemize karşı yapılan kaba kuvvet saldırılarına karşı nasıl korunuruz? Yine yukarıda bahsettiğim gibi basit şifreler kullanmayınız tahmin edilmesi imkansız türüne şifreler kullanırsanız kaba kuvvet saldırılarına engel olabilirsiniz bunun yanı sıra “reCAPTCHA” adlı yazılımı kullanarak program ile yapılan kaba kuvvet saldırılarını engellersiniz.

reCAPTCHA

reCAPTCHA Nedir?

reCAPTCHA bir tür doğrulama yazılımıdır bir çoğumuz bunu biliyoruz. WordPress sitelerinize eklentilerde bulunan reCAPTCHA yazılımınızı ekleyerek program ve yazılım ile yapılan kaba kuvvet saldırılarına karşı korursunuz. Çok kolay bir saldırı türü olabilir fakat hala günümüzde bu saldırı tipi ile hacklenen önemli devlet sistemleri bulunmaktadır.