Kerberos Nedir?

kerberoskapak

Kerberos Protokol

Kerberos, güvensiz olan bir ağ üzerinde haberleşme isteklerini gerçekleştiren bir bilgisayar ağı kimlik doğrulama protokolüdür. Kerberos, ağ üzerinde haberleşme sağlayan kişilerin kimliklerini doğrulamak amacıyla geliştirilmiş bir sistemdir. Ağ dinlemelerine ve saldırı ataklarına karşı oldukça güvenlidir.

Kerberos temel olarak simetrik anahtar şifreleme modelini benimsemiş ve bunun üzerine inşa edilmiştir. İsteğe bağlı olarak kimlik doğrulama aşamalarında açık anahtar şifreleme modelini de kullanmaya imkan tanımaktadır. Varsayılan port olarak UDP 88 portunu kullanmaktadır.

Windows ve Kerberos

kerberolar

Windows 2000 ve sonrası sürümler için Kerberosu kimlik doğrulama yöntemi olarak kullanmaya başlamıştır. Kerberos, Microsoft Windows için özel bir eklenti geliştirerek Windowsun kullanımına sunmuştur. Kerberos, Unix tabanlı işletim sistemleri içinde birincil kimlik doğrulama yöntemi olarak kullanılmaktadır. Bu işletim sistemleri sırasıyla şöyledir; Red Hat Enterprise Linux, FreeBSD, Mac OS X, Oracle’s Solaris, IBM AIX ve HP OpenVMS dahil olmak üzere birçok işletim sistemi Kerberosu birincil kimlik doğrulama yöntemi olarak kullanmaktadır.

Kerberosun Yararları Nelerdir?

En güvenli protokol sistemlerinden biridir. Parola dinlemesi, veri tabanı çalınması ve parolaların çalınmasına karşı son derece güvenliklidir. Altyapısı en başta üst düzey güvenlik politikası belirlemiş ve buna göre sistemini geliştirmiştir. Kerberos kullanan kişilerin parolalarının ağ üzerinde düz metin olarak iletilmesini engellemektedir. Özet geçmek gerekirse Kerberosun yararları kullanıcı parolası ve veri tabanının güvenli bir şekilde saklanmasıdır. Tüm saldırılara karşı duyarlı olan Kerberos sistemi güçlü bir alt yapıya sahiptir.

kerberos

Kerberos İsmi Nereden Geldi

Kerberos ismi yunan mitolojisinden esinlenilmiştir. Yunan mitolojisin de Hades’in yönetmiş olduğu ölülerin bulunduğu yer altında bekçilik yapan üç başlık köpek olarak geçmektedir. Kerberos yunanca da çukur, şeytani çukur ve derinlerdeki iblis demektir.
Kerberosun görevi yer altında bulunan ölülerin tekrardan yer yüzüne çıkmasını engellemektir. Kerberos sadece 5 kere yenilmiştir sırasıyla şöyledir;

  • Son görevi Kerberosu yakalamak olan Herkales tarafından yakalanmıştır.
  • Müzik yeteneğini kullanan Orpheus tarafından uyutulmuştur.
  • Lethe ırmağında bulunan suyla Hermes tarafından uyutulmuştur.
  • İlaçlı kekler ile Aineias tarafından uyutulmuştur.
  • Yine ilaçlı kekler yardımıyla Psykhe tarafından uyutulmuştur.

Sizlere bu yazımı da Kerberos’un ne olduğu yararlarını ve isminin nerden geldiğini anlattık daha fazla bu tür içerik istiyorsanız bizlere yorumlar kısmında belirterek fikirlerinizi sunabilirsiniz.