Kocaeli’de Dolandırıcı Operasyonu

kocaeli

Kocaeli’de Siber Dolandırıcı Operasyonu 29 Kişi Gözaltına alındı ve Adliyeye Sevk Edildi

İnternet dolandırıcıları günümüz de çok fazla yöntem deneyerek insanları ağına düşürmeye ve zarar vermeye çalışıyor. Bağış kampanyaları, hasta insanları veya ünlü kişilerin isimlerini kullanarak vatandaşlardan para topluyor. Kısa bir zaman önce yaptığımız haberimiz de İzmir’de meydana gelen deprem için sahte formlar ile vatandaşların kimlik bilgileri çalınmaya çalışılmıştı. Bununla ilgili haberimizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü tarafından siber suçları önleme çalışması sonucu 29 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan kişilerin emniyetteki işlemleri tamamlanarak adliyeye sevk edildi.

gebze adilyesi

Sahte Alışveriş Siteleri Kurdular

İnternet üzerinden sahte alışveriş siteleri kurarak vatandaşlara uygun fiyattan ürün satmak vaadiyle kredi kartı bilgilerini çaldıkları tespit edilen 2’si kadın 29 kişi gözaltına alındıktan sonra emniyetteki işlemleri tamamlanıp Gebze Adliyesi’ne çıkarıldılar.

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan eş zamanlı operasyonda gözaltına alınan kişilerin evlerinden 1 ruhsatsız tabanca, telefon, banka kartı, bilgisayar, 18 adet fişek ve piyasa değeri 10 bin tl ile 350 bin tl arasında değişen otomobile el konuldu.

dolandırıcılar

Phishing Yöntemi Kullanılıyor

İnternet dolandırıcıları oltamala (phishing) Yöntemi ile vatandaşların kredi kartı bilgilerini çaldı. Oltalama (phishing) Yöntemi dünya üzerinde en çok kullanılan ve en tehlikeli olan saldırı türüdür. Oltalama yöntemi ile bir çok kredi kartı, kimlik bilgisi, önemli veriler ve cihazlara erişim sağlanabilir. Oltama (phishing) Yöntemi hakkında daha fazla ve detaylı bilgi edinmek için buraya tıklayarak phishing hakkında yazılmış haberlerimize göz atabilirsiniz.