Korona Virüse Karşı Bileklik Teknolojisi

elektronik

Türkiye’de Korona Virüse Karşı Elektronik Bileklik Teknolojisi

Çin’de başlayan ve tüm dünyaya yayılan korona virüsü için ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından yeni uygulamalar yapılmaya ve önlemler alınmaya devam ediliyor.
Oldukça bulaşıcı olması nedeni ile kısa sürede birçok insana bulaşan korona virüsü nedeni ile birçok ülke de karantina ilan edildi. Karantina ilan edilen ülkelerde insanlar bir süre dışarı çıkamadılar, virüsün ortadan kalkmaması ve insanların yaşamlarına devam etmesi gerektiği nedeni ile önlemler alınarak karantinalar kaldırıldı. 1 Şubat tarihinde Çin’de bir insanın ölmesi ile başlayan korona virüs 8 aylık süre boyunca tüm dünyaya yayıldı ve ölümlere neden oldu.


Sağlık Bakanlığı Tarafından Önlem

Korona virüsün ülkemize gelmesi ile Sağlık Bakanlığı tarafından önlemler alınmaya başlandı. Okulların kapanması, Türkiye genelinde karantina ilan edilmesi, maske takma zorunluluğu gibi önlemler alınması ile ülkemizde virüsün yayılmasını önlemeye çalışan Sağlık Bakanlığı virüs önlemleri için yeni projeler üretmeye devam ediyor. Korona virüs testi yapılan ve testi pozitif çıkan kişilerin alındıkları karantinayı ihlal etmesi ile birçok insanın hayatı tehlikeye giriyor. Önemli bir sorun olan karantina ihlaline Sağlık Bakanlığı tarafından teknolojik bir proje ile önlem alınacak.

bileklik

Teknolojik Bileklik Yapılıyor

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılacak proje de korona virüs testi pozitif çıkan ve karantinaya alınan kişilere elektronik bir bileklik takılması planlanıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamasında 2 adet bileklik arasında kalındığı ve hangisinin kullanılacağına henüz karar verilmediği bildirildi.
Ortak amacı karantinayı ihlal eden kişilerin merkeze bildirilmesi olan bilekliklerin arasında çalışma farklılıkları bulunmakta. İlk bileklik kişinin karantinada olduğu noktadan uzaklaşması ile merkeze sinyal gönderiyor, diğer bileklikte ise kişinin karantina da olduğu yerleşime bir cihaz yerleştiriliyor ve kişi oradan uzaklaşmak istediğinde bu cihaz tarafından uyarılıyor eğer kişi uzaklaşmaya devam ederse bileklik tarafından merkeze sinyal gönderiliyor.
Henüz hangi bilekliğin kullanılacağının karar aşamasında olan proje ile virüsün yayılmasını önlemeye çalışan Sağlık Bakanlığı projenin başarılı olacağını düşünüyor.