Oppo, Türkiye’ye Yatırım Yapma Kararı Aldı

Oppo Türkiye'de yatırım yapacak

Çin merkezli ünlü akıllı telefon üreticisi Oppo firması Türkiye’de yatırım yapma kararı aldığını bildirdi. Bakanlıklar ile olumlu görüşmeler yapan şirket yetkilileri, ülkemizde büyüme sonucunda Türkiye’ye yatırım yapma kararı aldıklarını ve ülkemiz üzerinde daha fazla proje gerçekleştireceklerini açıkladılar.

Çin teknoloji alanında dünya devi

Son yıllarda teknoloji konusunda tüm dünyada öne çıkan şirketlerin birçoğu Çin’de bulunuyor. Teknoloji alanında birçok başarı kaydeden ve bu alanda birçok ünlü şirketin merkezi olan Çin bu alanda hızla büyümeye devam ediyor. Teknoloji alanında ki gelişmeler nedeni ile ülkenin siyasi ilişkileri dahi bu alanda etkisini gösteriyor. Özellikle Çin merkezli teknoloji şirketi Huawei bu alandaki büyümesi ve başarısı ile son dönemlerde dikkat çekmiş ve siyasi ilişkiler nedeni ile olumsuz etkilenmişti. Özellikle ABD-Çin ilişkilerinin kötüye gitmesi ile ABD tarafından Huawei firması birçok suçlamaya maruz kaldı ve farklı ülkelere ABD tarafından şirket ile çalışılmaması için çağrı yapıldı. Her ne kadar olumsuz durumlar ile karşılaşılsa da Çin’in teknoloji şirketleri hızla büyümeye ve bu alandaki yeni şirketler isimlerini duyurmaya devam ediyor.

Oppo, Türkiye’ye Yatırım Yapma Kararı Aldı 1 – oppo logo 1
Oppo Markasının logosu

Oppo hızla yükseliyor

Çin’in ünlü akıllı telefon üreticisi Oppo kısa sürede tüm dünyaya ismini duyurmuş ve hızla büyümüştü. Gün geçtikçe daha da başarılı olan şirket başta Avrupa olmak üzere birçok ülkede satış hedefleri kuruyor. Şirketin başarılı olduğu ülkeler arasında Türkiye’de bulunuyor ve şirket için ülkemiz önemli bir rol oynuyor. Oppo şirketinin Avrupa’da en başarılı olduğu ve en çok satış yaptığı ülkenin de Türkiye olduğu bilgisine ulaşabiliyoruz.

Oppo Türkiye’ye yatırım yapacak

Hızla ünlenen ve başarılı olan Oppo alanında kararlılıkla yükselmeye devam ediyor. Büyüme hedeflerini sürekli arttıran Çinli şirket büyümelerine yönelik yatırımlar yapmayı planlıyor. Ülkemizin şirket için büyük rol oynadığını açıklayan ve ülkemizde oldukça başarılı olan şirket bölgede Türkiye’ye ayrı bir önem vermekte.

Başarıları adına büyük rol oynayan Türkiye’de yatırım yapmaya hazırlanan Oppo yatırım için ilk adımlarını da atıyor. Teknoloji, Ticaret ve Maliye Bakanlıklarının yetkilileri ile görüşme sağlayan Oppo yetkilileri, görüşmelerinin oldukça güzel geçtiklerini ve yetkililere teşekkür ettiklerini açıkladılar.

Oppo, Türkiye’ye Yatırım Yapma Kararı Aldı 2 – oppo telefon
Oppo marka telefon modelleri

50 milyon Dolar yatırım hedefi

Ülkemizde var olan başarılarını arttırmaya yönelik çalışan Oppo’nun, görüşmeleri ile beraber yapılacak yatırım hakkında birçok bilgi ortada dolaşıyor. Söylentilere göre Oppo şirketinin ülkemizde 50 milyon Dolar yatırım yapacağı öne sürülüyor. Ülkemiz üzerinde üretim yapmayı da hedefleyen şirket bazı telefon modellerini Türkiye üzerinde üretip Avrupa’ya ihracat yapmak istiyor.

Türkiye, Çin ile teknoloji alanında iyi ilişkiler kuruyor

Teknoloji alanında dünya devi olan Çin’in en ünlü teknoloji firmaları Türkiye ile iyi ilişkiler kuruyor. Özellikle Huawei şirketi Turkcell ile yaptığı 5G çalışmaları gibi önemli projelerde ülkemizde ismini duyuruyor. Projeler dışında satış konusunda da Çinli teknoloji firmaları ülkemiz üzerinde oldukça başarı gösteriyor. Huawei marka telefonlar, Xiaomi marka teknolojik ürünler ve son dönemde de Oppo markasına ait telefonların ülkemizde satış sayıları oldukça yüksek. Ülkemizde bu şekilde başarı sahibi olan şirketler bu başarıları nedeni ile Türkiye üzerinde daha büyük hedefler kuruyor ve büyük yatırım planları yapıyor. Bu şekilde hem ülkemizin bu alandaki başarısı artıyor hem de firmalar ülkemizde yaptıkları yatırımlar ile hızla büyümeye devam ediyor.

Oppo, Türkiye’ye Yatırım Yapma Kararı Aldı 3 – oppo magazasi
Oppo’ya ait bir mağaza
Türkiye ve ABD ilişkileri nasıl etkilenecek

Çin ile ABD arasında ki gerilim siyasi alanda sürekli artıyor. Çin’i birçok konuda suçlayan ABD kısa zaman önce Huawei firması hakkında da birçok suçlamada bulunmuştu. Şirketi olumsuz etkileyen ABD, Huawei firmasını veri hırsızlığı ile birçok kez suçladı ve Huawei şirketi ile çalışan ülkelere şirket ile ilişkilerini bitirmelerine yönelik çağrıda bulunmuştu. Türkiye’ye de bu çağrıyı yapan ABD, Huawei ile Türkiye’nin çalışmaya devam etmesi durumunda Türkiye-ABD arasında ki askeri ilişkilerin etkilenebileceği açıklamalarını yapmıştı.

Huawei firmasını birçok defa suçlamaları ile olumsuz etkileyen ABD tarafından kısa süre önce Huawei şirketinin, Çin’in Uygur Türk’lerine karşı yaptığı ırkçı eylemleri desteklemesi ile ilgili bir suçlama yapılmıştı. Bu suçlamalar ardından ünlü futbolcu Antoine Griezmann, İnstagram hesabı üzerinden yaptığı açıklama ile şirket ile olan anlaşmasını bitirmişti.

Yine bir Çin merkezli şirket olan Oppo ile Türkiye arasında oluşan iyi ilişkiler ise ABD ve Türkiye ilişkilerini etkileyecek mi henüz bilinmiyor. Çin ile arasındaki gerilim nedeni ile Çinli şirketler konusunda ülkelere baskı yapan ABD, Türkiye’nin Oppo ile oluşan iyi ilişkileri hakkında Türkiye’ye karşı olumsuz tavır sergileyebilir.