Oyun Nasıl Yapılır? Süreç Nasıl İşler? 2020

yazılım

Oyun Nasıl Yapılır? Oyun meraklıların elbet bir kerede olsa araştırma yaptığı olaydır. Oynadığımız oyunlar genelleme yapacak olursak Call Of Duty, CS:GO, PUGB ve GTA gibi oyunların, oyun serilerinin ne kadar güzel olduğunu tartışmaya gerek yok dünya çapında milyonlarca kişi tarafından oynanan bu oyunlar yıllarca geliştirilerek yapılıyor. İnternet de dolaşan bazı yanlış bilgiler ve yanıltıcı videolar bulunmaktadır gerçekten örnek verecek olursak “5-10 dakika da mobil oyun yapma” gibi yanıltıcı başlıklar atılarak insanlar yanıltılmaktadır.


Gerçekten profesyonel bir oyun yapmak Call Of Duty ve CS:GO düzeyinde oyun yapmak için profesyonel bir ekibe sahip olmanız gerekmektedir. Tek kişi olarak Call Of Duty düzeyinde oyun yapmanız mümkün değildir. Çünkü oyun yapmak için birçok farklı yazılım diline hakîm olmak gerekiyor ve tek kişi tüm yazılım dillerine hakîm olamayacağı için profesyonel bir ekip oluşturularak her alanda kendini geliştirmiş ve uzman kişiler tarafından oyunlar yapılır.

oyun yapmak

Oyun Yapılırken Kullanılan Yazılım Dilleri Nelerdir?

Oyun yapımında kullanılan birçok yazılım dili mevcuttur bunlardan bazıları C#, C++, Java ve Javascript gibi dillerle oyun yapılmaktadır. Oyun yapımında en yaygın olarak kullanılan diller ise Java, C# ve C++ en çok kullanılan yazılım dilleri arasında kendine yer bulmuştur. Dünya çapında milyonlarca kişi tarafından oynan oyunların yapımı içinde milyonlarca dolar harcanmaktadır alanının en iyi yazılım mühendislerini bir araya getirerek dünya çapında oynanacak bir oyunun maliyeti elbette çok yüksek olacaktır. Teknoloji dünyası bu kadar gelişmiş iken yazılım mühendisleri de bir hayli popüler hale ve ihtiyaç haline geldi.

Dünya Çapında Oynanan Oyunların Maliyeti Ne Kadar?

Dünyanın en çok sevilen ve en çok oynanan oyunlarından olan GTA 5’in yapım maliyeti tam 100 milyon doları bulmuştur. Oyunu yapmak ve geliştirmek tam 3.5 yıl sürdü ve yapımında 1000’den fazla insan çalıştı bu kadar uzun sürmesinin sebeplerinden biri de GTA 5’in açık dünya oyunu olmasıdır her ayrıntısı her yeri ince ince detayına kadar yapıldığı için bir hayli zaman almıştır.

oyun

Dünyanın en çok sevilen oyunlarından biri de Call Of Duty’dir ve milyonlarca kişi tarafından oynanmıştır. Call Of Duty’nin bir serisi olan Modern Warfare 2 oyununa tam olarak 250 milyon dolar harcanmıştır. Gördüğünüz gibi bu düzeyde bir oyun çıkarmak için bir oyun yapım şirketine sahip olmanız gerekiyor fakat normal bir yazılımcı olarak bu sektöre girerek de yükselebilirsiniz. Bireysel olarak da belirli düzeyde oyun yapabilirsiniz mobil oyun sektörün de bireysel olarak çalışan birçok yazılımcı bulunmaktadır ve gayet de güzel uygulamalar ortaya çıkarmışlardır fakat ekip olarak çalışmak her zaman daha iyi olacaktır.

Oyun Yapmaya Nasıl Başlanır?

Bir mobil uygulama yapmak istiyorsanız ilk öncelikle belirli yazılım dillerine iyi düzey de yeterince hakîm olmanız gerekmektedir fakat sadece yazılım dillerine hakîm olarak bir oyun geliştiremezsiniz oyun için grafikleri yapabilecek düzeyde de photoshop bilginiz olması gerekmektedir eğer photoshop bilginiz yok ise internet üzerinden ücreti karşılığında uzman kişilere yaptırabilir veyahut yanınıza bir ortak alabilirsiniz. Yazılım dillerini öğrenmek için illa bir Üniversite’nin yazılım bölümünde okumak zorunda değilsiniz gelişen teknolojide artık internetten de yazılım dillerini öğrenebilirsiniz fakat birebir olarak gideceğiniz bir yazılım kursu ile aynı düzeyde eğitim göremezsiniz internet üzerinden yazılım dillerini öğrenme durumu photoshop için de geçerlidir.

mobil uygulama

Mobil uygulama yaparak güzel gelirler elde edebilirsiniz kendi uygulamanızı yaptıktan sonra içine reklam ekleyerek reklam geliri elde edebilirsiniz veyahut yaptığınız uygulamaları satışa çıkararak gelir elde edebilirsiniz bunun haricin de mobil uygulama yaptırmak isteyen kişiler ile anlaşarak onlara mobil uygulama yapabilirsiniz. Mobil uygulamanızı yaptıktan sonra birçok gelir elde etme yolu vardır Google’nin sunmuş olduğunu admob teknolojisini kullanabilirsiniz admob nedir diye soracak olursanız mobil uygulaması olan kişilerin reklam yayınlayarak tıklamalara ve gösterimlere göre para kazanabileceği Google tarafından geliştirilen bir reklam ağıdır. Admob harici farklı kişilerin reklam tekliflerini değerlendirerek onların reklamlarını yayınlayabilirsiniz.

Bunun gibi birçok bilgilendirici yazı okumak istiyorsanız telegram kanalımıza katılabilir veyahut google haberler uygulamasında bulunan haberler sayfamızı takip ederek anlık olarak içeriklerden haberdar olabilirsiniz. Yorumlarda da istediğiniz içerikler hakkında bilgi verebilirsiniz istediğiniz içeriklere göre bilgilendirici bir yazı hazırlayıp sizler için yayınlarız.