Periscope Neden Kapatılıyor? 2020

periscope

Periscope Neden Kapatılıyor?

Dünyanın en büyük sosyal medya platformları arasında yer alan Twitter, canlı yayın uygulaması olan Periscope’yi kapatma kararı aldığını açıkladı. Twitter yaptığı açıklama da son yıllarda popülerliğini kaybederek hızla kullanıcı kaybeden Periscope’nin maliyetinin arttığını ve bu nedenle desteklerini keserek uygulamayı Mart 2021 tarihinde tamamen kapatacaklarını açıkladı.

Canlı Yayınlar Twitter Live İle Devam Edecek

Twitter, yayınladığı bir blog gönderisin de Periscope’nin Mart 2021 tarihinde kapatılacağını fakat ana uygulaması olan Twitter’a Twitter Live adlı yazılımı entegre ederek Twitter üzerinden canlı yayın yapma özelliğini getireceğini belirtti. Periscope, tamamen kapamandan önce kullanıcılarına Periscope videolarını ve verilerini indirmek için bir zaman tanıyacak.

Periscope Neden Kapatılıyor? 2020 1 – twitter

Pericope Satın Alınmıştı

Twitter 2015 yılında Pericope’yi 50 ila 100 milyon dolar arasında bir fiyata satın alarak yavaş yavaş ana uygulamasına entegre etmeye başlamıştı. Fakat alınan karar ile Periscope’yi kapatarak Twitter Live adlı yazılımlarına daha fazla yatırım yapmaya ve odaklanmaya karar verdiler.

twitterandperiscope

Periscope Nedir?

Periscope İOS ve Android tabanlı platformlar için geliştirilen canlı yayın yapma uygulamasıdır. Ülkemizde de Periscope’ye büyük bir talep vardı ve milyonlarca kişi tarafından kullanılmaktaydı ancak ne yazık ki Twitter aldığı karar ile Periscope’yi kapatıyor. Dünyanın en iyi canlı yayın uygulamaları arasına Periscope dahil olmuştu.

Sosyal medya platformları yan kuruluş olarak kurdukları bazı uygulamalara yeteri kadar talep gelmeyince kapatma kararı alarak yeni geliştirecekleri yan uygulamalara yatırım yapmaya çalışıyor. Bu kararlar bazı kullanıcıları sevindirirken bazılarını da memnun etmiyor.