Faydalı ve Önemli Php Fonksiyonları 2020

php

Php Nedir?

Php İnternet için üretilmiş sunucu taraflı çalışan geniş kullanımlı içerisine HTML gömülebilen bir programlama dilidir. Php ilk kez 1995’de Rasmus Lerdorf tarafından ortaya çıkarılıp geliştirilmiştir. Rasmus Lerdorf Php web programlama dilini mucididir fakat şuan Yahoo’da altyapı mimari mühendisi olarak görev almaktadır. Yahoo dünyanın en büyük arama motorlarından biri haline gelmiştir.

Php Fonksiyonu Nedir?

Php Fonksiyonları belirli sayılarda veri kullanarak bunları işleme alır ve ortaya bir sonuç üreten komut grubu çıkarır. Her fonksiyonun belirli bir adı ve kendine özel değerleri vardır. Teorik olarak Matematik dersinde işlenen fonksiyonlara benzemektedirler.

Php Fonksiyonları

Faydalı ve Önemli Php Fonksiyonları Nelerdir?

  • Explode Fonksiyonu

Explode fonksiyonu kısaca temel olarak metinleri böle işlemlerini yapmayı sağlar. Örnek vermek gerekirse uzunca bir metnin içinde ki sadece ilk cümleyi almak istiyoruz bunu Explode fonksiyonunu kullanarak rahat ve kolayca yapabiliriz.

Explode fonksiyonu herhangi bir yazıyı istediğimiz karakterde parçalarla ayırmamıza olanak sağlar. Explode iki parametre ile çalışmaktadır birinci parametrede bölünecek karakterler ikinci parametrede ise metnin bulunduğu değişken yazılmaktadır.

$metin = ‘Merhaba adım ayşe. 21 yaşındayım.’;
$cumle = explode(‘.’, $metin);

İkinci cümleyi yazdırmak istiyorsak aşağıda ki şekilde yapmamız gerekirdi;

echo $cumle[1];

  • AutoLink Fonksiyonu (Otomatik Link Yapma)

Herhangi bir metnimizde kullandığımız bağlantıları otomatik link yapmak için AutoLink fonksiyonu kullanılmaktadır. Örnek verecek olursak;

$text= “En iyi teknoloji haber sitesi sibermagazin.net olacaktır.”;

[AutoLink] Fonksiyonu kullandıktan sonra çıkan sonuç;

echo AutoLink($text);

En iyi teknoloji haber sitesi sibermagazin.net olacaktır

  • Str_word_count Fonksiyonu

Hızlı ve kolay bir şekilde kelime sayısını bulma görevini yerine getirir. 3 parametre olarak kullanılır birinci parametreler de kelime sayısını bulmak için gereken string değişkenler ikinci ve üçüncü parametreler ise isteğe bağlı şekilde kullanılmaktadır. Bu fonksiyonu kullanarak pratik bir şekilde kelime sayısını bulabilirsiniz.

Örnek Kullanış;

$text = 
'
	Merhaba bizim sitemiz bir teknoloji sitesidir.

	Merhaba benim adım Mustafa Ak.

	En iyi teknoloji sitesi hangisidir?

	Türkiye'nin en büyük ve en iyi teknoloji sitesi WebTekno'dur
';

$data = str_word_count($text); //Sadece kelime sayısını dondurmaktadır.
$data = str_word_count($text,0,'öçşığüÖÇŞİĞÜ'); //Türkçe karakterleri dikkate alır.
$data = str_word_count($text,1,'öçşığüÖÇŞİĞÜ'); //[0] => Merhaba [1] => bizim [2] => sitemiz[3] ... şeklinde sıra sıra bütün kelimeleri dizi şeklinde döndürür
$data = str_word_count($text,2,'öçşığüÖÇŞİĞÜ'); //[3] => Merhaba [16] => benim [25] => adım [35] ... şeklinde kelimelerin yazı içerisindeki konumlarına göre indis değerleri belirlenmiş dizi şeklinde değer döndürür

print_r($data);
  • Addcslashes Fonksiyonu Nedir?

Herhangi bir metnin belirtilen karakterlerin önüne slash işareti ekleme işlevini sağlamaktadır. Addcslashes fonksiyonu büyük ve küçük harfe duyarlıdır. Fonksiyonu kullanmak için 2 parametre gerekmektedir. Php’de Addcslashes fonksiyonu alt tarafta verilen örnekteki gibi kullanılmaktadır.

$metin = 'Merhaba, Ali Yıldız.';
echo addcslashes($metin,'M');
Faydalı ve Önemli Php Fonksiyonları 2020 1 – echo

Php’de birçok fonksiyon bulunmaktadır yukarıda anlattıklarımız ve uyguladıklarımız sadece bir kaç örnektir Php ile ilgili çok daha fazla ve doğru bilgiye ulaşmak istiyorsanız Php’nin resmi İnternet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Günümüzde birçok İnternet sitesi php web programlama dili ile yazılıp kullanılmaktadır fakat Türkiye Cumhuriyeti’ne ait devlet siteleri halen Microsoft tarafından geliştirilmiş olan ASP.NET programlama dili kullanmaktadır.

Php Hakkında En Güncel Haberleri Nasıl Öğrenirim?

Web programlama dili Php hakkında en güncel ve en doğru bilgiyi Php’nin resmi İnternet sitesinin haberler sayfasından öğrenebilirsiniz. Buraya tıklayarak Php’nin haberler bölümüne gidebilirsiniz.

Php Geliştiricileri Kimlerdir?

Web programlama dili olan Php’nin geliştiricileri sırasıyla Rasmus Lerdorf, Andi Gutmans ve Zeev Suraski’tir Rasmus Lerdorf Php’nin mucidi ve kurucusudur Danimarka asıllı Kanadalı yazılımcıdır.

Andi Gutmans ise İsrail asıllı yazılımcıdır Php’nin gelişmesinde önemli ölçüde emeği olan kişilerdir. Zeev Suraski’da İsrail asıllı bir yazılımcıdır.

yazilim

Sitemizde yazılım kategorisi yakın bir zamanda aktif olmuştur daha çok sık sık Php, ASP.NET, Java, Python vb. gibi yazılım dilleriyle ilgili önemli güncellemeler, kullanım şekilleri ve eğitimler ile ilgili bilgilendirici yazılar yazılacaktır. Farklı içerikler görmek istiyorsanız yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

PHP Son olarak 29 Ekim 2020 tarihinde güncellenmiştir. Son çıkan sürümü 7.4.12’dir php tabanlı İnternet sitelerinin Php sürümlerini güncellemeleri faydalarına olacaktır. Php sürümünü güncellemediklerinde güvenlik açıkları, sitede bozukluklar, sitede yavaşlama vb. gibi birçok kötü faktör ve etken siteleri etkileyecektir. Php sürümünü güncellemenin siteye hız etkisi olduğunu burada paylaştığımız konumuzda açıklamıştık. Php sürümünü güncellemesini bilmeyen kullanıcılar kullandığı hosting firmasının yetkililerinden teknik destek alarak sunucusunun Php sürümünü güncelleyebilirler.