Pinterest Nasıl Kullanılır (2021)

pinterest nasıl kullanılır

Son dönemlerde en çok kullanılan sosyal medya platformları arasında bulunan Pinterest, oldukça ünlü olmasına rağmen birçok kişi‘’Pinterest nasıl kullanılır’’ ve ‘’Pinterest nedir’’ sorularının cevabını bilmiyor ve bu sorulara cevap arıyor.

Bu yazımızda fotoğraf paylaşımının çokça bulunduğu ve her alanda aradığınız fotoğrafları bulabileceğiniz Pinterest platformunun nasıl kullandığını ‘’Pinterest nasıl kullanılır’’ başlığı altında sizler için anlattık.

Pinterest nedir?

Bir sosyal medya uygulaması olan Pinterest fotoğraf paylaşımının ağırlıklı olduğu ve pano sistemi ile kullanılan bir platformdur. Bu uygulama üzerinde genellikle kullanıcıların uğraştıkları alanlar ile ilgili paylaştığı görüntüler ile panolar oluşturulur ve bu panoları farklı kullanıcılar inceleyebilir. Özellikle herhangi bir konu ile ilgili görseller arayan kişiler Pinterest’i kullanarak birçok görsele ulaşabilir ya da bir hobi arayan, herhangi bir konu hakkında fikir arayan kişiler Pinterest üzerinde hedef konu ile ilgili birçok görseli bulabilir ve fikir ya da bilgi sahibi olabilirler.

Nasıl kayıt olunur?

Tıpkı diğer sosyal ağlar da olduğu gibi bir hesap açarak kullanmaya başladığınız Pinterest’e kayıt olmak için ‘’kaydol’’ kısmına girerek e-posta adresinizi girmeniz ve bir parola oluşturmanız gerekmektedir. Ayrıca yaşınızı da kayıt yaparken belirtmelisiniz. Eğer hızlıca bir hesap oluşturmak istiyor iseniz Facebook ya da Google hesabınız ile de Pinterest’e kaydolabilirsiniz. Pinterest’e kaydolmak ve Pinterest’i indirmek tamamen ücretsizdir.

pinterest kayıt ekranı

Bu işlemleri gerçekleştirmenizin ardından Pinterest’i daha kolay kullanmanız için bazı kişisel bilgilerinizi, hobileriniz ve ilgilendiğiniz alanları paylaşabilirsiniz. Bu bilgeleri vermeniz durumunda Pinterest üzerinde ilgi alanlarınız olan konular ile ilgili paylaşımlar karşınıza çıkar ve kullanma amacınıza daha kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Pinterest nasıl kullanılır?

Pinterest’e giriş yapmanızın ardından kullanıma başlayabilirsiniz. Bu sosyal medya ağını kullanmanız için giriş yapmanızın ardından önünüze gelen ekranın üst kısmında bulunan butonları kullanabilirsiniz. Bu butonlar arama, ana sayfa, takip edilenler, profil, mesajlar, bildirimler ve ayarlar olarak ayrılır. Uygulamayı kullanmanızı sağlayan bu butonlar sırasıyla şu işlere yararlar;

pinterest ana sayfa

Arama butonu: Tıpkı diğer platformlarda da olduğu gibi Pinterest üzerinde ulaşmak istediğiniz şeyleri aramanızı sağlar

Ana sayfa butonu: Bu buton sayesinde hesabınızın ana sayfasına ulaşırsınız ve bu sayfada ilgi duyduğunuz alanlar hakkında paylaşımlar ve beğenebileceğiniz paylaşımlar bulunur.

Takip edilenler butonu: Bu buton adı üzerinde takip ettiğiniz hesapları ve paylaşımları görmenizi sağlar beğendiniz paylaşımlara bu buton üzerinden hızlıca ulaşabilirsiniz.

Profil: Bu buton ile profilinizde bulunan paylaşımlar ve resimlere ulaşabilir, diğer kullanıcılar tarafından profilinizin nasıl görüldüğünü görebildiğiniz alandır

Mesajlar: Bu buton ile Pinterest’in mesajlaşma alanına ulaşabilir ve diğer Pinterest kullanıcıları ile buradan iletişim kurabilirsin. Yani Pinterest internet üzerinden iletişimde sağlayabildiğiniz bir platformdur.

Bildirimler butonu: Bu buton Pinterest hesabınız ile ilgili bildirimlere yani Pinterest hesabınızın aldığı etkileşimlerin bulunduğu butondur.

Ayarlar butonu: Bu buton adı üzerinde Pinterest ve hesabınız ile ilgili ayarlara ulaşabildiğiniz butondur. Bu buton üzerinden değiştirmek istediğiniz sistemsel ayarlara ulaşabilirsiniz.

Takip, paylaşımlar panolar ve etkileşimler

Takip: Paylaşımlarını beğendiniz ve yeni paylaşımlarına rahatlıkla ulaşmak istediğiniz kullanıcıları profillerinde bulunan takip et butonu ile takip edebilirsiniz. Bu sayede takip ettiğiniz kişilerin yaptığı paylaşımlar ana sayfanızda gözükecek ve ilgi alanlarınıza daha kolay bir şekilde ulaşabileceksiniz.

Paylaşımlar ve panolar: Pinterest üzerinde yapılan paylaşımları rahatlıkla kaydedebilir ve kaydettiğiniz bu paylaşımlar ile panolar oluşturabilirsiniz.

pinterest panolar

Pinterest üzerinde paylaşımların kayıt işlemine Pin ismi verilir. Pinlediğiniz paylaşımları konuları ya da herhangi bir özellik ile listeleyerek farklı panolar oluşturabilirsiniz. Bu panolar farklı konulardaki görselleri ararken daha kolay bir şekilde hedef konu ile ilgili görsellere ulaşabilmenizi sağlar.

Etkileşimler: tıpkı diğer platformlarda olduğu gibi Pinterest’de diğer kullanıcılar ile etkileşim içinde olduğunuz bir sosyal medya platformudur.

Platform üzerinde yapılan paylaşımları kaydederek, farklı kullanıcılara göndererek, yorum yaparak ya da beğenerek diğer kullanıcılar ile etkileşim içerisinde olabilirsiniz. Bu işlemlerin sizin hesabınız ve paylaşımlarınız için yapılması da sizin aldığınız etkileşimleri gösterir. Etkileşimlerinizi bildirimler butonu ile takip edebilirsiniz.

Pinterest’e kaydolmak için Pinterest.com sitesini kullanabilir, mobil cihazlarınıza Pinterest uygulamasını indirmek için (android) buraya, (ios) buraya tıklayabilirsiniz.

Yukarıda anlattığımız işlemler ile rahatlıkla Pinterest’e kaydolacak ve kolayca kullanıma başlayabileceksiniz.